Sam Bankman-Fried je v domácom väzení. Vieme, kto mu pomohol

Konečne sme sa dozvedeli pravdu a vieme, kto sa zaručil za Sama Bankmana-Frieda, čím mu pomohol dostať sa z väzenia a čakať na súd v domácom väzení. Boli to dvaja vedci zo Stanfordskej univerzity.

od Simona

Newsletter news

Kto pomohol Samovi Bankman-Friedovi?

Dvaja zamestnanci Stanfordskej univerzity podpísali zmenky v celkovej hodnote 700 000 dolárov. Prvým je Larry Kramer, bývalý dekan Stanfordskej právnickej fakulty, ktorý je teraz prezidentom Nadácie Hewlett. Druhým je Andreas Paepcke, počítačový vedec na univerzite. Obaja podpísali zmenky na sumu 500 000 a 200 000 dolárov. Výsledkom bolo, že Bankman-Fried bol prepustený z väzenia a dnes sa nachádza v dome svojich rodičov v Kalifornii a čaká na trestný proces na federálnom súde v New Yorku.

K uvedenému bola pridaná záruka v podobe domu rodičov bývalého generálneho riaditeľa FTX, ktorý sa nachádza v Palo Alto.

Celá záruka predstavuje až 250 miliónov USD. Túto sumu budú musieť Bankman-Friedovi rodičia zaplatiť, ak sa ich syn nedostaví na súdne pojednávanie, ktoré je naplánované na jeseň tohto roku.

Bankman-Friedovi právnici sa snažili utajiť mená Kramera a Paepckeho. Naznačili, že inak by mohli čeliť obťažovaniu zo strany novinárov alebo bývalých klientov FTX. Zverejnenie ich mien požadovali najväčšie médiá v USA.

Starí dobrí priatelia

Prečo sa však obaja muži rozhodli pomôcť? Kramer priznal, že Joe Bankman a Barbara Friedová boli jeho blízkymi priateľmi od polovice 90. rokov. Navyše „počas posledných dvoch rokov“, keď jeho rodina „čelila strašnému boju s rakovinou“, boli rodičia bývalého generálneho riaditeľa FTX „tými najvernejšími priateľmi – nosili jedlo, poskytovali psychickú podporu a často v správnej chvíli zasiahli a pomohli“.

Paepcke nereagoval na žiadosti médií o komentár k prípadu.

väzenie

Bankman-Fried nemôže používať sieť

To všetko prichádza v dosť zvláštnom čase. Súd totiž upravil podmienky prepustenia Bankman-Frieda na kauciu. Keď vyšlo najavo, že kontaktoval právneho zástupcu FTX US, rozhodlo sa, že sa mu obmedzí používanie mobilných telefónov, tabletov, počítačov a internetu na iné účely ako na preskúmanie dôkazov prípadu a komunikáciu s jeho právnikmi.

Predtým vyvolali kontroverziu aj správy, že podnikateľ používal na pripojenie k sieti sieť VPN. Jeho právnici tvrdia, že chcel iba sledovať športové zápasy (vrátane Super Bowlu). Existuje však riziko, že sa mohol snažiť získať prístup k skrytým prostriedkom FTX.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár