Salvadorské úrady schválili národný Bitcoin Trust

od Martin Tkáč

Zákonodarné zhromaždenie Salvádora schválilo legislatívu na vytvorenie národneho Bitcoin Trust v hodnote 150 miliónov dolárov. Významné finančné prostriedky budú vynaložené aj na podporu digitálnej peňaženky pripravenej vládou a infraštruktúry bitomatov.

Bitcoin Trust v Salvadore

Zákon bol schválený 31. augusta. 64 poslancov hlasovalo za a 14 bolo proti vytvoreniu trustu. Trust sa zameriava na uľahčenie premeny bitcoinov na americké doláre a na podporu rozvoja potrebnej technologickej infraštruktúry na rozsiahle prijatie digitálnych aktív.

Správy prichádzajú len týždeň pred tým, ako kontroverzný zákon o bitcoine vstúpi do platnosti. Nové predpisy uznávajú BTC ako zákonné platidlo v Salvadore. Účinnosť nadobúdajú 7. septembra. Pripomeňme, že v súčasnej dobe je americký dolár používaný ako zákonné platidlo v štáte. To znamená, že nový krok vlády je svojim spôsobom ranou pre USA.

150 miliónov dolárov, ktoré vám umožnia založiť trust, sú prostriedky získané z pôžičky až 500 miliónov dolárov od Stredoamerickej banky pre ekonomickú integráciu (CABEI). Pôžička bola pôvodne čerpaná s cieľom oživiť trh malých a stredných podnikov.

Z týchto prostriedkov je 23,3 milióna dolárov alokovaných na inštaláciu bitomatov. Ďalších 30 miliónov dolárov bude použitých na podporu vládnej peňaženky pre digitálne meny Chivo.

Salvador sa otvára bitcoinom

V júni prezident Nayib Bukele oznámil, že vláda daruje 30 dolárov v bitcoine každému dospelému Salvadoranovi, ktorý si stiahne peňaženku Chivo. Súčasná populácia krajiny je 6,5 milióna ľudí.

Prípad adopcie kryptomien v regióne sa začal na jar tohto roku. Salvádorský prezident potom na konferencii Bitcoin 2021 v Miami prezradil, že plánuje vo svojej krajine vytvoriť zákonné platidlo BTC.

Otvorí sa však Salvador skutočne tak široko kryptomenám? Zákon o bitcoinoch sa stretol s vážnou kritikou a skepticizmom zo strany medzinárodných organizácií a občanov. Kritizuje ho aj politická opozícia Bukele a úrady naň reagujú vzdelávacou kampaňou. Ministerka hospodárstva María Luisa Hayém Brevé nedávno médiám povedala, že vláda sa dnes zameriava na vzdelávanie verejnosti o digitálnych menách.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár