Salvádor zakladá Národný úrad pre bitcoiny

Vláda Salvádoru vytvára Národnú bitcoinovú kanceláriu (ONBTC), ktorá bude dohliadať na všetky miestne projekty digitálnych aktív. Okrem toho má spolupracovať s ďalšími krajinami v záležitostiach týkajúcich sa BTC.

od Simona

Newsletter news

Národný úrad pre bitcoiny

Napriek dlhotrvajúcemu poklesu na trhu s kryptomenami sa zdá, že salvádorské orgány sú pevne odhodlané rozvíjať svoju bitcoinovú stratégiu. Podľa nedávneho príspevku na LinkedIn vláda vytvorila Národný bitcoinový úrad, ktorý bude fungovať ako „špecializovaná administratívna jednotka s funkčnou a technickou autonómiou“.

Agentúra bude mať úplnú slobodu spravovať a konzultovať národné bitcoinové projekty a spájať sily s organizáciami z iných krajín v rámci vedúcich iniciatív v oblasti digitálnych mien.

„Účelom ONBTC bude navrhovať, diagnostikovať, plánovať, programovať, koordinovať, monitorovať, merať, analyzovať a vyhodnocovať plány, programy a projekty súvisiace s bitcoinom dôležité pre ekonomický rozvoj krajiny,“ oznámil.

Presne pred rokom uznal Salvádor bitcoin ako zákonné platidlo. Dá sa experiment s BTC považovať za úspešný?

Okrem toho budeme spolupracovať s rôznymi ministerstvami na formulovaní vhodných nariadení pre miestny sektor kryptomien a na tvorbe vzdelávacích programov pre Salvádorčanov.

„Všetky verejné inštitúcie spolupracujú s ONBTC na dosiahnutí jej cieľov. Ministerstvo zahraničných vecí bude napríklad spolupracovať v prípade medzinárodnej spolupráce,“ čítame v príspevku.

Začiatkom predchádzajúceho týždňa vláda tiež predložila návrh zákona, ktorého cieľom je regulovať miestny trh s kryptomenami vytvorením komisie menovanej na tento účel.

Bitcoin GIF by eToro

Salvádor a BTC

Stojí za zmienku, že Salvádor sa už minulý rok zapísal do histórie tým, že sa stal prvou krajinou, ktorá uznala bitcoin za zákonné platidlo. Úrady tiež oznámili plány na vytvorenie bitcoinového mesta a vybudovanie obrovskej veterinárnej nemocnice s využitím ziskov generovaných investíciami do BTC.

Najnovšie údaje ukazujú, že táto stredoamerická krajina už drží až 2 381 BTC, čo je v prepočte takmer 40 miliónov dolárov (v súčasných cenách). Prezident Nayib Bukele nedávno prezradil, že počnúc 18. novembrom jeho vláda začína nakupovať jeden bitcoin denne, čo znamená, že v súčasnosti sa jeho držba môže zvýšiť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár