Salvador už vyťažil prvé satoshi pomocou energie zo sopky

od Martin Tkáč

Salvadorský prezident Nayib Bukele nedávno zverejnil na Twitteri video, na ktorom sú BTC bane poháňané sopečnou energiou. Teraz sa ukazuje, že krajina týmto spôsobom vyťažila prvé satoshi.

Sopečný bitcoin

Podľa nedávneho výstupu sú zisky sopky stále skromné. Napriek tomu prezident stále vyzerá byť z nového projektu celkom nadšený.

🥰 pic.twitter.com/5u4uR0E8zn

V čase vydania článku ešte nedostali z článku žiadne mince. Podľa záznamu je však stav „čakajúci“ už 0,004 BTC. Baňa tiež vyprodukovala 0,006 BTC. Celkovo už zariadenie vygenerovalo zhruba stotinu bitcoinu, čo je 470 USD za dnešné ceny.

Bukele napísal:

Stále testujeme a inštalujeme, ale toto je oficiálne prvá extrakcia #bitcoinu z #volcanode

Prezident zdieľal pred niekoľkými dňami video so „sopkou“. Materiál ukazoval generovanie energie so sopkou a mužom, ktorý inštaloval ASIC. Bukele vtedy povedal, že to boli len „prvé kroky“. Napriek tomu malo video na Twitteri veľmi pozitívny ohlas.

Dnes je to podobné. Hlava stredoamerického štátu prijala mnoho gratulácií, okrem iného aj od šéfa MicroStrategy – Michaela Saylora.

Ekologická HODLing a ťažba

Nové zariadenie je ďalšou zo snah Salvadoru HODLOVAŤ čo najviac bitcoinov. Pred necelými dvoma týždňami štát nakúpil ďalších 150 bitcoinov, čím sa jeho celkový objem zvýšil na 700 mincí.

Nákupy sa uskutočnili len niekoľko dní potom, čo sa Salvador stal prvou krajinou v histórii, ktorá legalizovala BTC ako platidlo.

Je to tiež ekologický spôsob ťažby. Energia získaná zo sopky nevyžaruje oxid uhličitý. Mnohí kritizujú bitcoinový systém proof-of-work za príliš škodlivý pre životné prostredie. Toto rozprávanie je však veľmi prehnané. Takmer polovica celej rýchlosti hashovania zo siete je vyrobená z obnoviteľných zdrojov.

Dokonca aj Elon Musk, ktorého spoločnosť v máji kvôli problémom s klímou prestala prijímať BTC, priznáva, že sieť sa už stáva udržateľnejšou.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár