Salvádor ruší dane z technologických inovácií

Salvádorská vláda ruší všetky dane súvisiace s technologickými inováciami. Podľa úradov by sa to malo prejaviť v hospodárskom raste krajiny.

od Simona

Newsletter news

Salvádor chce pomôcť inovatívnym spoločnostiam

Salvádor zaviedol bitcoin ako zákonné platidlo v roku 2021. Prezident Nayib Bukele vtedy povedal, že technológiu blockchain a kryptomeny považuje za nástroje, ktoré pomôžu čeliť hyperinflácii. Okrem toho bolo jeho cieľom znížiť závislosť krajiny od amerického dolára.

Teraz úrady idú ešte o krok ďalej. Vláda krajiny sa rozhodla zrušiť všetky dane súvisiace s inovatívnymi podnikmi. Toto rozhodnutie sa zhoduje s vytvorením Národného úradu pre bitcoiny.

Bukele uviedol, že zrušenie takýchto daní by mohlo pomôcť urýchliť technologický rozvoj. V dôsledku toho 1. apríla poslal parlamentu svoj návrh zákona, ktorým sa rušia všetky dane (z príjmu, majetku a kapitálových výnosov), ktoré musia inovatívne podniky v súčasnosti ešte platiť. Týka sa to technologických inovácií, softvérových projektov, vývoja aplikácií a umelej inteligencie, ako aj výroby počítačových a komunikačných zariadení.

Salvador Bitcoin

K tomu sa pridáva už spomínané vytvorenie Národného úradu pre Bitcoin, regulačného orgánu pre spoločné iniciatívy s podnikateľmi a spoločnosťami na trhu s kryptomenami. Podľa Asociación Bitcoin de El Salvador má úrad za cieľ „postaviť krajinu ako technologickú a hospodársku veľmoc vo svete“.

Zachránia kryptomeny Salvádor?

Bukele chce svojou politikou nielen pozvať do krajiny inovatívne spoločnosti, ale aj zmeniť imidž Salvádoru. Tvrdí, že už doteraz prijaté opatrenia sa premietli do rozvoja miestneho cestovného ruchu. Pred mesiacom sprostredkoval informáciu, že odkedy bol BTC uznaný ako platobný prostriedok, cestovný ruch v jeho krajine vzrástol až o 95 %.

Okrem toho podľa Bukeleho bitcoin pomôže službám v boji proti kriminalite. Tá je zasa veľkou výzvou. Ešte pred niekoľkými rokmi bol Salvádor považovaný za krajinu ovládanú gangmi. Mnohí odborníci dokonca tvrdili, že rozhodnutie uznať BTC ako platobný prostriedok bolo dokonca dohodnuté s mafiou. Pravda je však oveľa zložitejšia.

Bukele s týmito organizáciami pravdepodobne musí počítať (majú v krajine obrovský vplyv), ale zároveň im vyhlásil vojnu. Napríklad na konci roka 2022 10 000 vojakov a policajtov obkľúčilo mesto Soyapango, do ktorého vstúpili špeciálne jednotky a začali pátrať po členoch drogového gangu. V marci minulého roka Bukele zaviedol aj výnimočný stav na pomoc v boji proti zločinu. V priebehu niekoľkých mesiacov bolo zadržaných 58 000 ľudí podozrivých z členstva v gangu. Zaujímavé je, že do väzby sa môže dostať aj človek, ktorý má tetovanie so symbolom gangu.

Aj keď sú všetky uvedené skutočnosti kontroverzné, popularita Bukeleho rastie. Podľa prieskumu Stredoamerickej univerzity v San Salvadore je až 75,9 % respondentov spokojných s prezidentovými krokmi.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár