Salvádor pravdepodobne zbankrotuje kvôli adopcii Bitcoinu

Doma hrdina, v zahraničí darebák. Nezávislý prezident Salvadoru, Nayib Bukele, urobil možno jedno z najodvážnejších rozhodnutí v modernej ekonomike: prijal bitcoin za zákonné platidlo.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Zatiaľ čo toto rozhodnutie bolo vo svete kryptomien interpretované ako progresívne, jeho výhody sa ešte musia prejaviť v súvahe krajiny. Bukele sa však nevzdáva.

Rastúce straty

Bukele chcel vybudovať bitcoinové mesto, bezcolný prístav fungujúci výlučne na bitcoinoch. Nové mesto aj jeho pravidelné nákupy BTC boli kontroverzné. Myšlienka stále existuje, hoci pri výstavbe mesta sa udialo len málo.

Plánovaná 1 miliarda dolárov v bitcoinových dlhopisoch na financovanie energetickej a ťažobnej infraštruktúry sa zastavila. Dlhopisy, ktorých cieľom je aj nákup ešte väčšieho množstva bitcoinov, boli oznámené v novembri a pôvodne naplánované na marec.

Podľa Nayib Tracker, webovej stránky, ktorá sleduje prezidentove nákupy bitcoinov, zaznamenal El Salvador 57% pokles z nákupu. Od septembra 2021, keď Bukele začal nakupovať bitcoiny, krajina získala 2 381 BTC za priemernú cenu 45 000 dolárov.

To je celkovo 107,2 milióna dolárov, ale peňaženka má teraz hodnotu len 46,27 milióna dolárov. Nákupy ešte nezohľadnili rozhodnutie Nayiba Bukeleho ísť proti varovaniam Medzinárodného menového fondu (MMF).

V januári MMF napísal, že „používanie Bitcoinu predstavuje vysoké riziko pre finančnú stabilitu, finančnú integritu a ochranu spotrebiteľa, ako aj súvisiace fiškálne záväzky“.

El salvador a prijatie bitcoinu

Dole, ale nie von

Napriek jeho varovaniam Bukele trval na tom, že je na správnej ceste. V iných ohľadoch, ako je cestovný ruch, sa mu nedarilo až tak zle.

Salvádorské príjmy z cestovného ruchu patria medzi najlepšie v postpandemickej ére. Výdavky na cestovný ruch sa od kolapsu koronavírusu zvýšili o 81 %, uvádza ministerstvo cestovného ruchu krajiny.

Štatistiky Svetovej banky ukazujú, že počet medzinárodných turistických príchodov sa zvýšil zo 707 000 v roku 2020 na viac ako 1,2 milióna v tomto roku.

Napriek nárastu ratingové agentúry veria, že rizikový profil krajiny sa bude ďalej zhoršovať, ak bude pokračovať na ceste kryptomien.

15. septembra agentúra Fitch Ratings znížila rating El Salvadoru z CCC na CC. Hovorí sa, že krajina pravdepodobne začiatkom budúceho roka nesplatí svoje zahraničné dlhopisy. Najnovší rating je deväťkrát nižší ako BBB, čo je minimálny rating potrebný na získanie ratingu investičného stupňa.

„Napätá fiškálna pozícia a vonkajšia likvidita Salvádoru a extrémne obmedzený prístup na trh vzhľadom na vysoké potreby fiškálneho financovania a veľkú splatnosť externých dlhopisov vo výške 800 miliónov USD v januári 2023 spôsobujú, že je pravdepodobné, že dôjde k nejakému typu zlyhania,“

– uviedla spoločnosť v hodnotení správa.

Moody’s, ďalšia ratingová spoločnosť, obvinila z prijatia Bitcoinu potenciálnu platobnú neschopnosť. V januári sa objavila správa, že „politické rozdiely týkajúce sa prijatia bitcoinu vládou znížili pravdepodobnosť“, že MMF poskytne Salvádoru pôžičku vo výške 1,3 miliardy dolárov.

Prezident Bukele dúfal, že peniaze použije na splatenie blížiacej sa splatnosti dlhopisov. Salvádor rokuje o dohode s MMF od marca 2021.

Bukele kandiduje už druhé funkčné obdobie

Napriek globálnym obavám z jeho štýlu vedenia a ekonomických rozhodnutí zostáva 40-ročný Bukele v tejto stredoamerickej krajine stále veľmi populárny.

Od nástupu do funkcie 1. júna 2019 popularita Bukeleho neklesla pod 75 %. Nedávny prieskum verejnej mienky od Cida Gallupa zistil, že jeho hodnotenie vzrástlo o 86 %, čo z neho robí najobľúbenejšieho prezidenta v Latinskej Amerike.

Bukele vyjadril svoj zámer uchádzať sa o druhé funkčné obdobie prezidenta krajiny po skončení súčasného funkčného obdobia v roku 2024.

Dúfa, že nálada verejnosti zostane na jeho strane a že v určitom bode bitcoinový trh zastaví svoju klesajúcu špirálu a zotaví sa.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár