Salvádor opäť odkladá dátum emisie bitcoinových dlhopisov

od Martin Tkáč

Salvádorský minister financií sa domnieva, že pokračujúci prepad na trhu s bitcoinmi znamená, že očakávané „bitcoinové dlhopisy“ krajiny nebudú vydané.

NEWSLETTER okrypte.sk

Problém s väzbou

Salvádorský minister financií Alejandro Zelaya povedal, že jeho krajina bude naďalej odkladať vydávanie dlho ohlásených dlhopisov založených na bitcoinoch (BTC). Dôvod? Nedávna volatilita cien BTC a neisté trhové podmienky vyplývajúce z prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojny.

V pozadí sa však deje niečo iné, oveľa horšie. Amnesty International obvinila salvadorské úrady z „hrubého porušovania ľudských práv a kriminalizácie ľudí žijúcich v chudobe“.

V rozhovore 1. júna v miestnej spravodajskej relácii „Frente a Frente“ (Tvárou v tvár) sa Zelaya opýtali, či sa zmenila emisia dlhopisov BTC v hodnote 1 miliardy dolárov. Salvádor tento proces mnohokrát odložil.

„Cena bitcoinu je naďalej narušená vojnou na Ukrajine,“ povedal a dodal, že „v krátkodobom horizonte sa najviac vyskytujú výkyvy, ale z dlhodobého hľadiska sa bitcoin vždy ocení.“ – Toto je budúcnosť a ekonomická inovácia, na ktorú musíme staviť

– uzavrel.

Plán emisie dlhopisov pôvodne oznámil v novembri 2021 prezident Salvádoru Nayib Bukele. Polovica z očakávanej 1 miliardy dolárov je určená na financovanie výstavby Bitcoin City, kryptomenového centra krajiny, ktoré sa má postaviť v blízkosti sopky. Geotermálna energia sa má využívať na ťažbu BTC.

Pôvodne sa dlhopisy mali objaviť v polovici marca 2022. Potom sa dátum zmenil na september.

bitcoinové dlhopisy salvador

Amnesty International: Kríza ľudských práv pokračuje

Probitcoinová politika El Salvadoru však neteší všetkých. Medzinárodný menový fond tvrdí, že nákup BTC vládou povedie k ekonomickým problémom.

Teraz zase nezisková organizácia pre ľudské práva Amnesty International obvinila vládu Salvádoru zo spáchania „masívneho porušovania ľudských práv“ prostredníctvom svojvoľného zatýkania, zlého zaobchádzania a mučenia väzňov.

Prezident Bukele vyhlásil 27. marca v krajine výnimočný stav uprostred rastúceho počtu vrážd, ktoré vláda obviňuje z gangov a organizovaného zločinu.

Tento stav vecí zmenil zákony a právne postupy, ktoré podkopávajú práva na obhajobu, prezumpciu neviny, účinný prostriedok nápravy a prístup k nezávislému sudcovi.

Počas represií bolo za menej ako tri mesiace uväznených viac ako 35 000 ľudí a nárast zatknutých osôb viedol k tomu, že 1,7 % obyvateľov krajiny nad 18 rokov bolo vo väzniciach, čo malo za následok preplnenie takýchto zariadení.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár