Nayib Bukele, prezident Salvádoru: Nárast cestovného ruchu je spôsobený bitcoinmi

Salvádor kúpil počas poklesov ďalších 500 bitcoinov

od Simona

V období silnej korekcie na trhu s kryptomenami, keď bitcoin klesol na najnižšiu úroveň za 10 mesiacov, prezident Salvádoru Nayib Bukele, oznámil, že jeho krajina kúpila ďalších 500 bitcoinov. Odkedy Salvádor prijal bitcoin ako zákonné platidlo v septembri 2021, vláda krajiny nakúpila celkovo 2 301 bitcoinov pravidelným nákupom prvej kryptomeny.

Salvádor kupuje BTC dip

Keďže bitcoin drasticky krváca, prezident Salvádoru Nayib Bukele v pondelok prostredníctvom Twitteru oznámil, že jeho krajina získala ďalších 500 bitcoinov.

„Salvádor si práve kúpil dip! 500 mincí za priemernú cenu okolo 30 744 dolárov,“ napísal.

tweet

Bukeleho tweet bol zverejnený v čase, keď trh s digitálnymi aktívami nedávno stratil miliardy dolárov a bitcoin klesol o viac ako 50 % v porovnaní s ATH dosiahnutým v novembri minulého roka.

K dnešnému dňu, v čase písania tohto článku, je 1 bitcoin okolo 31 850 $. Stále je to o 17 % menej ako pred 7 dňami a o 4,5 % menej ako pred dňom.

Salvádorská adopcia bitcoinov a pravidelné nákupy

Salvádor je historicky prvou krajinou na svete, ktorá legálne uznala bitcoin ako zákonné platidlo. Stalo sa tak v septembri 2021. Druhou krajinou na svete, ktorá legálne uznáva BTC ako platobný prostriedok, je od apríla tohto roku Stredoafrická republika.

Salvádor od svojho septembrového prijatia bitcoinu pravidelne nakupuje bitcoiny. Krajina, ktorej vládne Nayib Bukele, začala nákupom 700 bitcoinov. Nasledovalo 420 BTC v októbri, 100 BTC v novembri, 171 BTC v decembri a 410 BTC v januári. Včerajším nákupom sa celkový počet bitcoinov, ktoré Salvádor vlastní, zvýšil na 2 301 bitcoinov.

Podľa odhadov stratilo portfólio BTC Salvádoru na jeseň viac ako 30 miliónov dolárov v kurze, ktorý sa začal koncom minulého roka. Prezident Bukele však nevenuje pozornosť pretrvávajúcej korekcii na trhu a stále je plný viery v bitcoinovú problematiku. Neustále verí, že cena BTC tento rok dosiahne 100 000 dolárov.

El Salvador a bitcoin

Vznikajúci tieň pochybností

Salvádor už dlhšie avizuje, že vydá svoje bitcoinové dlhopisy, ktorých zavedenie bolo oznámené v novembri minulého roka, pričom informovali o pláne vytvorenia „Bitcoin city“. Mesto by bolo financované okrem iného o práve zo spomínaných dlhopisov.

Oficiálny dátum spustenia tohto programu však stále nie je verejnosti oficiálne zverejnený. Bolo len oznámené, že dlhopisy budú spustené pred 20. marcom 2022, čo sa samozrejme nestalo. Alejandro Zelaya, minister financií Salvádoru, vysvetlil, že súčasné podmienky na trhu a rusko-ukrajinský konflikt mali veľký vplyv na emisiu dlhopisov.

„Čakáme na správnu chvíľu a prezident hovorí, kedy. To závisí od toho, ako vyzerá trh,“ podotkol.

Navyše, podľa najnovších údajov neziskovej organizácie, Národného úradu pre ekonomický výskum (NBER) väčšina obyvateľov Salvádoru neprejavila záujem o aplikáciu Chivo, pomocou ktorej môžete platiť bitcoinmi. Údajne si Chivo Wallet stiahlo a nainštalovalo iba 40 % občanov krajiny a niektorí z nich len preto, aby získali satoshi v hodnote 30 USD.

V počiatočnom období, keď bol bitcoin prijatý, mnohí občania tejto krajiny mu neboli naklonení, preto došlo k nepokojom v uliciach..

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár