Salvador: Investori kryptomien nebudú platiť daň z kapitálových výnosov

od Martin Tkáč

Podľa Javiera Arguetu, právneho poradcu prezidenta Nayiba Bukeleho, zahraniční investori na trhu s bitcoinmi nebudú musieť platiť dane z kapitálových výnosov v Salvadore. To ich má povzbudiť k investovaniu v regióne.

Daň z kapitálových výnosov

Prezident Salvadoru Nayib Bukele chce do krajiny prilákať zahraničný kapitál na posilnenie priemyslu kryptomien.

V krajine má podľa všetkého platiť ďalší pro-kryptomenový zákon. Tentoraz priateľský k zahraničným investorom, ktorí sa chcú presťahovať do Salvadoru. Podľa Arguetu, poradcu prezidenta Nayiba Bukeleho pre AFP, zahraniční investori, ktorí dosiahli zisk na trhu s bitcoinmi, nebudú v krajine platiť daň z kapitálových výnosov.

„Ak má človek aktíva v bitcoine a dosahuje vysoké zisky, daň nezaplatí,“ uviedla Argueta. Dodal, že cieľom úradov je prilákať do krajiny zahraničných investorov. „Nebudú sa platiť žiadne dane ani zo zvýšenia kapitálu, ani z príjmu,“ ubezpečil.

V súlade s platnými právnymi predpismi sú kapitálové zisky zdaňované paušálnou sadzbou 10% z čistého zisku. Zdaniteľné sú aj kapitálové zisky z cenných papierov.

V článku 5 zákona o bitcoinoch sa uvádza, že burzy s kryptomenami nebudú podliehať dani z kapitálových výnosov.

Salvador je otvorený pre BTC

Slová Arguety sú preto jasným podnetom pre stále viac blockchainových spoločností, aby sa usadili v Salvadore. Zdá sa, že krajina chce vybudovať niečo ako „kremíkové údolie kryptomeny“ a to tak, že pritiahne investorov aj konkrétne startupy.

Prezident Nayib Bukele už niekoľko mesiacov výrazne podporuje myšlienku otvorenia sa kryptomenám. BTC boli v Salvádore nedávno uznané ako plnohodnotný platobný prostriedok. V krajine sú nainštalované bitmaty a kioskové body, kde bude možné bitcoiny zamieňať za fiat menu a naopak.

Politika vlády však vyvolala pobúrenie zo strany opozície (najmä ľavicovej strany), ale aj medzinárodných organizácií, ktorým sa experiment BTC nepáčil. Úrady zatiaľ vytrvalo implementujú svoju novú politiku a podporujú rozvoj trhu s kryptomenami v krajine.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár