Ruský rubeľ sa prudko prepadáva voči doláru a bitcoinu

Ruský rubeľ sa výrazne oslabil voči doláru aj bitcoinu. Poklesy sú pravdepodobne spôsobené sankciami uvalenými západnými krajinami a odrezaním veľkých ruských bánk od platobnej siete SWIFT. V súčasnosti občania hromadne vyberajú hotovosť z bankomatov a Bank of Russia vyzýva na mier.

od Simona

Rubeľ sa stráca voči USD a BTC

V pondelok, po otvorení trhov, dolár vzrástol nad 108 rubľov. Len týždeň predtým sa jeho hodnota pohybovala okolo 83 rubľov. Bitcoin prudko stúpa aj voči slabnúcej mene. V čase písania tohto článku stojí 1 BTC 4 545 986 RUB, najvyššia zaznamenaná cena za celý rok.

Dopyt po rubli klesá, keďže západné krajiny tlačia na Rusko vlnami sankcií a obmedzení. Navyše spojenci USA súhlasili s vylúčením ruských bánk zo SWIFT-u. SWIFT alebo Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, je najväčší medzinárodný finančný komunikačný systém na svete.

Na podporu klesajúcej meny Bank of Russia, zdvojnásobila svoju základnú úrokovú sadzbu z 9,5 % na 20 %. Uviedla tiež, že „zabezpečí zvýšenie úrokových sadzieb z vkladov na úroveň potrebnú na kompenzáciu zvýšeného rizika znehodnotenia a inflácie“.

Alex Kuptsikevich z FxPro komentoval situáciu takto:

„V súčasnosti je rubeľ blízko k voľnému pádu. Niekedy v najbližších dňoch uvidíme hranicu poklesu rubľa, od ktorej sa začne jeho pomalé a náročné dobiehanie. Ale je to takmer nemožné definovať“.

Aká je úloha bitcoinu?

Ako povedal generálny riaditeľ FTX Sam Bankman Fried pred niekoľkými dňami, vojna by teoreticky mohla prinútiť ľudí, aby vybrali svoje prostriedky zo slabších mien do aktív „tvrdých peňazí“, ako je bitcoin. Hoci BTC pôvodne padol, kvôli správam o ruskej invázii, rýchlo sa odrazil a teraz sa obchoduje nad 43 000 dolárov.

Bitcoin tiež umožňuje používateľom vykonávať platby na diaľku bez použitia centralizovaných sprostredkovateľov, ako sú banky. Za týchto okolností Rusi hromadne sťahujú peniaze z bánk a dopyt po hotovosti je najvyšší od marca 2020. Centrálna banka musela v piatok zvýšiť objem peňazí doručených do bankomatov, aby problém udržala.

Začiatkom tohto mesiaca Rusko tiež oznámilo, že bude regulovať svoje digitálne aktíva ako meny.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár