Rusko zvažuje zavedenie obmedzení na kryptomeny

od Martin Tkáč

Štátna duma, dolná komora Federálneho zhromaždenia Ruska sa domnieva, že kryptomeny môžu byť veľmi nebezpečným finančným nástrojom pre súkromných investorov. V dôsledku toho majú orgány v úmysle implementovať regulačný rámec pre svoj obchod.

Potrebuje Rusko regulovať kryptomeny?

Podľa miestnych správ ruská vláda znova vyjadrila svoj negatívny postoj k obchodovaniu s digitálnymi menami. Anatoly Aksakov, vedúci výboru Dumy pre finančný trh uviedol, že táto trieda aktív by mohla investorom priniesť značné výnosy.

Zároveň to však môže byť veľmi nebezpečné, a preto by zákonodarcovia mali uložiť konkrétne ustanovenia:

Digitálne aktíva sú stredobodom našej pozornosti a my sa pozrieme na to, ako čo najviac chrániť našich občanov pri investovaní do mien a digitálnych aktív, pretože ide o nový nástroj, ktorý je pre nekvalifikovaného investora ťažký.

Určite musíme poskytnúť konkrétne pravidlá na ochranu neprofesionálnych investorov pred neuváženými investíciami do digitálnych mien.

Na druhej strane sa proti tomuto potenciálnemu kroku postavil Alexander Abramov, vedúci riaditeľ Inštitútu aplikovaného ekonomického výskumu. Podľa neho digitálne aktíva v posledných rokoch pozitívne ovplyvnili západné trhy. Ľudia ich považujú za atraktívny investičný nástroj. Súkromné ​​kryptomeny úspešne konkurujú aj centralizovaným vládnym menovým projektom.

Nie je to tak dávno, Anatolij Gavrilenko, zakladateľ investičnej bankovej spoločnosti Alor Group uviedol, že bitcoiny a altcoiny odrážajú slobodu ľudí. Aj keď ich úrady zakážu, verejnosť si vždy nájde spôsob, ako do nich investovať:

Kryptomeny sú určitým symbolom slobody, finančnej slobody, je to signál pre všetkých regulátorov, že nie je potrebné obmedzovať ľudí. Ľudia vždy prídu na niečo, čo ich prinúti obísť zákazy.

Prostredie kryptomeny v Rusku

Stojí za zmienku, že centrálna banka a vláda najväčšej krajiny podľa oblastí majú negatívny názor na digitálne meny.

Napríklad Elvira Nabiullina, šéfka ruskej centrálnej banky v júni uviedla, že investovanie do takýchto aktív je nebezpečnejšie než ktorákoľvek iná stratégia. Okrem toho varovala ľudí, že kvôli tomu môžu prísť o kolosálne sumy:

Špekulatívne kryptomeny sú zďaleka najnebezpečnejšou stratégiou zo všetkých. Centrálna banka nikdy neradí, kam investovať, ale v tomto konkrétnom prípade, tu by ste rozhodne nemali investovať.

Podobný názor má aj Sergey Shvetsov, člen predstavenstva Banky Ruska. Zistil, že obchodovanie s bitcoinmi je také riskantné, že by sa to dalo prirovnať k vstupu do mínového poľa.

To si však väčšina ruských investorov nemyslí. Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky asi 77% považuje digitálne aktíva za „najperspektívnejšiu“ investíciu. Na otázku, či je zlato lepším finančným nástrojom ako BTC, odpovedalo „áno“ iba 9% účastníkov.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár