ruske kryptomeny a putin

Rusko zakazuje platby kryptomenami

0 komentárov

Ruský prezident Vladimir Putin včera podpísal národný zákaz používania digitálnych aktív na platby. Predtým ruská vláda a centrálna banka dlhé mesiace diskutovali o tom, čo robiť s kryptomenami.

NEWSLETTER okrypte.sk

Putin zakazuje platby BTC

V januári navrhla Bank of Russia úplný zákaz kryptomien pre platby aj investície. Nakoniec sa Kremeľ rozhodol pre nepriamu možnosť.

Ruské ministerstvo financií vo februári predložilo vláde návrh zákona o kryptomenách, ktorý rovnako ako zákon schválený v sobotu umožňuje investovať do digitálnych aktív ako bitcoin a ethereum, ale neumožňuje ich použitie na platby.

V zákone zverejnenom na internetovej stránke ruského parlamentu sa uvádza:

„Nesmiete prevádzať ani prijímať digitálne finančné aktíva výmenou za tovar, vykonanú prácu, poskytnuté služby alebo akýmkoľvek iným spôsobom, ktorý umožňuje prijatie platby za tovar (diela, služby) digitálnym finančným aktívom, pokiaľ federálny zákon neustanovuje inak.“

Ambivalentný prístup ku kryptomenám

Rusko je v centre pozornosti investorov do kryptomien od invázie krajiny na Ukrajinu. V dôsledku útoku veľké spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami ako Binance a Coinbase oznámili, že budú dodržiavať predpisy USA a EÚ a obmedzia Rusov v používaní ich búrz.

Samotní Rusi pristupovali ku kryptomenám otvorene. Jeden z popredných politikov krajiny dokonca navrhol, že veľmoc by mohla obchodovať so svojimi zdrojmi výmenou za bitcoiny.

rusko btc

Prístup ku kryptomenám ruských inštitúcií je už komplikovanejší. Centrálna banka krajiny predtým vyzvala Kremeľ a Dumu, aby zakázali ťažbu bitcoinov a transakcie s kryptomenami. Začiatkom tohto roka však ministerstvo financií uviedlo, že bude „potrebné umožniť“ rozvoj technológie blockchain.

Prezident Vladimir Putin zase pred niekoľkými mesiacmi vyjadril nadšenie pre ťažbu bitcoinov. Povedal, že Rusko má v tejto oblasti „určitú konkurenčnú výhodu“ („nadbytok elektriny a dobre vyškolený personál“).

V júni ruská vládna organizácia vytvorila vlastnú platobnú platformu, ktorá bola založená na blockchaine. Genéza jej vzniku spočívala vo vytvorení alternatívy k systému Swift. Viac si o tom môžete prečítať tu.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár