Rusko vytvára jednotku na monitorovanie krypto transakcií

od Martin Tkáč

Rusko rozširuje svoj regulačný rámec pre kryptomeny o plány na monitorovanie bitcoinu a ďalších digitálnych mien.

Krypto monitorovací systém

Národná finančná monitorovacia agentúra Rosfinmonitoring poverila vytvorením systému zameraného na sledovanie a analýzu správania sa investorov do kryptomien. Tento systém bude tiež potenciálne identifikovať používateľov kryptomeny.

Dcérska spoločnosť Sberbank údajne pracuje na vytvorení služby sledovania. Stojí za zmienku, že Sberbank je vedúcou domácou spoločnosťou v oblasti bankových a finančných služieb.

Podľa tendra služba sledovania poskytne viac údajov o hodnote portfólií digitálnej meny a tiež poskytne informácie o transakciách.

Jedným z účelov sledovania je vytvorenie databázy kryptomenových peňaženiek súvisiacich s nezákonnou činnosťou a financovaním terorizmu.

Je zaujímavé, že sledovanie používateľov kryptomeny môže byť náročné. Zvlášť vzhľadom na ich anonymnú povahu. Aj keď je možné sledovať držiteľov kryptomien, ako sú bitcoiny, ďalšie digitálne aktíva, ktoré sú vysoko zamerané na ochranu súkromia je takmer nemožné sledovať. Príkladom je Monero.

V poslednej dobe sa väčšina jurisdikcií zameriava na zavedenie regulačného rámca pre kryptomeny, najmä pokiaľ ide o používanie bitcoinov na uľahčenie vývoja ransomwaru.

Kryptomeny v Rusku

Návrh z Ruska dopĺňa rastúci zoznam zákonov o kryptomenách v krajine. Minulý rok schválil prezident Vladimir Putin nový zákon, ktorý umožňuje Rusom nakupovať a predávať kryptomeny. Podľa nej majú spoločnosti zakázané prijímať kryptomeny ako spôsob platby.

Ruská centrálna banka (CBR) okrem toho nedávno vyzvala burzy, aby investorom neponúkali produkty súvisiace s kryptomenami.

Podľa CBR sú produkty kryptomeny stále rizikové z dôvodu vysokej volatility, problémov s oceňovaním, obmedzenej likvidity, nedostatku transparentnosti a nejasných regulácií.

Manažéri by nemali zahrnúť tieto aktíva do podielových fondov a maklérom a správcom sa odporúča, aby sa zdržali ponúkania pseudo derivátov s takýmto podkladovým majetkom nekvalifikovaným investorom.

Banka tiež poznamenala, že digitálne meny nie sú ideálnym riešením pre ľudí bez skúseností.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár