Rusko vypracovalo konečný zákon o regulácii trhu s kryptomenami

od Martin Tkáč

Ruské ministerstvo financií dokončilo práce na návrhu zákona regulujúceho trh s kryptomenami a je pripravené ho rýchlo implementovať. Predpisy sa týkajú predovšetkým ťažby digitálnych aktív. Odborníci sa domnievajú, že tento sektor vytvorí nové príležitosti pre účastníkov trhu.

Čas na regulačný jas

Rusi váhali, ako regulovať tamojší sektor kryptomien. Začiatkom roku 2022 navrhla ruská centrálna banka (známa svojimi názormi proti kryptomenám) úplný zákaz všetkých podnikov súvisiacich s digitálnymi aktívami.

Ministerstvo financií a prezident Vladimir Putin túto myšlienku nepodporili. Prvý navrhol, že lepším krokom je zavedenie regulačného rámca pre toto odvetvie. Ruský líder zase povedal, že kryptomeny (najmä ťažba) môžu jeho krajine priniesť značné výhody.

Uplynuli mesiace a inštitúcie sa snažili dosiahnuť konsenzus. Je spravodlivé predpokladať, že to bolo preto, že vláda sa musela sústrediť predovšetkým na prebiehajúci ozbrojený konflikt.

Podľa posledných správ však ruské ministerstvo financií sformulovalo konečný návrh predpisov. Projekt zavádza širokú škálu požiadaviek na identifikačné, účtovné a certifikačné pravidlá, ktoré musia investori do kryptomien spĺňať:

Podľa návrhu zákona môže byť digitálna mena akceptovaná „ako platobný prostriedok, ktorý nie je menovou jednotkou Ruskej federácie“, a tiež ako investícia bez toho, aby jej niekto zodpovedal.

Burzy musia mať kapitál najmenej 30 miliónov rubľov (366 000 dolárov), zatiaľ čo aukcie kryptomien musia byť organizácie s podielom najmenej 1,2 milióna dolárov. Obidva subjekty budú musieť predkladať výročné správy o svojej činnosti, plniť požiadavky vnútornej kontroly a auditu a zriadiť samostatnú štrukturálnu jednotku.

O úlohu prevádzkovateľa digitálnych aktív sa môžu uchádzať iba spoločnosti so sídlom v Rusku. Zahraničné organizácie budú musieť získať licenciu na pôsobenie v Ruskej federácii a vytvoriť dcérsku spoločnosť.

Chen Limin, finančný riaditeľ ICB Fund, verí, že najväčšia svetová burza digitálnych aktív Binance môže dostať zelenú na spustenie prevádzky v Rusku. Zaujímavé je, že CZ spoločnosť už vyjadrila zámer expandovať v tejto krajine.

ruske kryptomeny a putin

Ako je to s ťažbou kryptomien?

Hlavným účelom zákona však bolo aplikovať predpisy v odvetví ťažby digitálnych aktív. Tento výklenok považuje za užitočný aj samotný Putin. Okrem toho je Rusko v popredí spoločností ťažiacich kryptomeny, pokiaľ ide o hash rate, na druhom mieste za USA a Kazachstanom.

Ministerstvo financií v najnovšom návrhu zákona uviedlo, že baníci budú musieť podať žiadosť na príslušný register.

Zdaňovanie sa bude určovať samostatne:

Návrh zákona napokon po prvýkrát podrobne skúma proces ťažby, ktorý budú môcť právnické osoby a fyzické osoby podnikatelia vykonávať po zápise do príslušného registra.

Michail Uspenskij – právnik špecializujúci sa na blockchain – verí, že tieto kroky „nejakým spôsobom dostanú situáciu pod kontrolu“ a eliminujú ťažbu kryptomien z tieňovej ekonomiky.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár