Rusko reguluje trh s kryptomenami – vysvetľuje daňové záležitosti a oslobodzuje emitentov od platenia DPH

od Martin Tkáč

Rusko schválilo návrh zákona, ktorý oslobodzuje emitentov kryptomien od dane z pridanej hodnoty (DPH). Tento krok má ďalej posilniť prokryptomenovú politiku mocnosti.

NEWSLETTER okrypte.sk
Rusko sa stáva pro-kryptomenou

Odkiaľ pochádza táto zmena politiky? Rusko sa stáva obeťou vlastných vojenských akcií. Po útoku na Ukrajinu západné krajiny uvalili na krajinu množstvo sankcií. Je možné, že vďaka tomu si Moskva začína všímať výhody kryptomien.

Nový zákon, ktorý schválila Duma, okrem oslobodenia emitentov digitálnych mien od DPH zavádza sadzby dane z príjmu, ktoré sa budú vzťahovať na investície do elektronických aktív. Prvá hranica je 13 % (pre príjem do 5 miliónov rubľov – v súčasnosti je to 93 000 USD).

Ďalší je vyšší o 2 % (15 %) a bude účtovaný za sumy presahujúce vyššie uvedenú úroveň 5 miliónov rubľov. Okrem toho sa zaviedlo 15 % – táto hranica sa vzťahuje na prevádzkovateľov meny.

Zákon je zameraný na odstránenie dane pre emitentov kryptomien a tiež pomáha pri určovaní sadzieb dane z príjmov z predaja tohto druhu aktív. Teraz, aby sa nový návrh stal zákonom, je potrebný iba podpis prezidenta Vladimira Putina.

Je vhodné dodať, že zdaňovanie digitálnych aktív podľa nového zákona je obdobou dane z cenných papierov.

DPH v Rusku

Problémy Ruska

Pozrime sa ešte raz na situáciu v Rusku. Ruské banky boli odrezané od systému SWIFT. Okrem toho skupina G7 nedávno zastavila nákup novovyťaženého ruského zlata. To viedlo k ďalším problémom pre Moskvu.

To nie je koniec. Ďalšie sankcie spôsobili, že Rusko nie je platobne schopné splácať svoj zahraničný dlh, čím krajina formálne zbankrotovala.

Niektorí veria, že Rusko bude čoskoro také zúfalé, že sa môže obrátiť na kryptomeny. Inými slovami, krajina urobí všetko pre to, aby sa vyhla sankciám a môže použiť bitcoiny na obchodovanie so svojimi zdrojmi. Už skôr to navrhol jeden z politikov z Moskvy.

Čo sa týka našich „spriatelených“ krajín ako Čína a Turecko, ktoré na nás netlačia, už nejaký čas im ponúkame platby v národných menách ako rubeľ a juan,

– uviedol predseda Štátnej dumy  v marci Pavel Zavalny

V prípade Turecka to môžu byť líry a ruble. Môže teda existovať veľa rôznych mien a toto je štandardná prax. Ak chcú bitcoiny, budeme s bitcoinmi obchodovať,

dodal

zdroj: beincrypto.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár