Rusko plánuje nahradiť Swift vlastnou platformou založenou na blockchaine

Rusko nie je pripravené prijať bitcoin ako zákonné platidlo

od Martin

Aj keď včera Salvador oficiálne schválil bitcoin (BTC) ako zákonné platidlo, ruská vláda zopakovala svoj negatívny postoj k scenáru, v ktorom by boli BTC akceptované ako oficiálna mena.

Rusko zostáva skeptické

Miestne médiá RIA Novosti v utorok informovali, že Dmitrij Peskov, oficiálny zástupca ruského prezidenta Vladimira Putina, uviedol, že Rusko nemá dôvod považovať bitcoin za zákonné platidlo.

Predstaviteľ Kremľa tvrdil, že uvedenie kryptomien do súladu s tradičnými menovými nástrojmi neprinesie nič iné, ako poškodí finančný a ekonomický systém krajiny.

Peskov uviedol:

Rusko očividne nie je na takéto kroky pripravené.

Nedávne Peskovove poznámky sú v súlade s dlhodobým skeptickým prístupom ruskej vlády k bitcoinu. Pripomínajú podobné vyhlásenie Anatolija Aksakova, člena Štátnej dumy a kľúčového pôvodcu ruského zákazu krypto platieb. V auguste minulého roku Aksakov tvrdil, že prijatie kryptomien ako platobného prostriedku by prakticky znamenalo „zničenie finančného systému“.

Zákaz krypto platieb v Rusku

Rusko oficiálne zakázalo platby kryptomenou v januári 2021 ako súčasť zákona o digitálnom finančnom majetku. Tento zákon však Rusom nezakazoval nakupovať alebo obchodovať s kryptomenami. V máji 2021 ruskí zákonodarcovia uvažovali o čiastočnom zrušení tohto zákazu. Chceli zaviesť opravy, ktoré by umožnili vykonávať kryptomeny ako „zmluvné médium“.

V júni zase národná finančná monitorovacia agentúra Rosfinmonitoring poverila vytvorením systému zameraného na sledovanie a analýzu správania kryptoinvestorov. Tento systém bude tiež potenciálne identifikovať používateľov kryptomeny. Dcérska spoločnosť Sberbank údajne pracuje na vytvorení služby sledovania. Sberbank je vedúcou domácou spoločnosťou v oblasti bankových a finančných služieb.

Napriek tomu, že je Rusko voči kryptomenám skeptické, zvažuje vytvorenie národnej digitálnej meny. Krajina plánuje dokončiť prototyp CBDC do konca tohto roka a bezprostredne potom začať s pilotným testom digitálneho rubľa.

Ruská centrálna banka oficiálne oznámila svoje plány na vytvorenie CBDC na konci roku 2020. V januári Ruská asociácia bánk zverejnila svoje stanoviská k projektu. Varovala, že všetky modely navrhnuté Ruskou bankou môžu obsahovať celý rad hrozieb kybernetickej bezpečnosti a podvodov.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár