Rusko nie je pripravené prijať bitcoin ako zákonné platidlo

od Martin Tkáč

Aj keď včera Salvador oficiálne schválil bitcoin (BTC) ako zákonné platidlo, ruská vláda zopakovala svoj negatívny postoj k scenáru, v ktorom by boli BTC akceptované ako oficiálna mena.

Rusko zostáva skeptické

Miestne médiá RIA Novosti v utorok informovali, že Dmitrij Peskov, oficiálny zástupca ruského prezidenta Vladimira Putina, uviedol, že Rusko nemá dôvod považovať bitcoin za zákonné platidlo.

Predstaviteľ Kremľa tvrdil, že uvedenie kryptomien do súladu s tradičnými menovými nástrojmi neprinesie nič iné, ako poškodí finančný a ekonomický systém krajiny.

Peskov uviedol:

Rusko očividne nie je na takéto kroky pripravené.

Nedávne Peskovove poznámky sú v súlade s dlhodobým skeptickým prístupom ruskej vlády k bitcoinu. Pripomínajú podobné vyhlásenie Anatolija Aksakova, člena Štátnej dumy a kľúčového pôvodcu ruského zákazu krypto platieb. V auguste minulého roku Aksakov tvrdil, že prijatie kryptomien ako platobného prostriedku by prakticky znamenalo „zničenie finančného systému“.

Zákaz krypto platieb v Rusku

Rusko oficiálne zakázalo platby kryptomenou v januári 2021 ako súčasť zákona o digitálnom finančnom majetku. Tento zákon však Rusom nezakazoval nakupovať alebo obchodovať s kryptomenami. V máji 2021 ruskí zákonodarcovia uvažovali o čiastočnom zrušení tohto zákazu. Chceli zaviesť opravy, ktoré by umožnili vykonávať kryptomeny ako „zmluvné médium“.

V júni zase národná finančná monitorovacia agentúra Rosfinmonitoring poverila vytvorením systému zameraného na sledovanie a analýzu správania kryptoinvestorov. Tento systém bude tiež potenciálne identifikovať používateľov kryptomeny. Dcérska spoločnosť Sberbank údajne pracuje na vytvorení služby sledovania. Sberbank je vedúcou domácou spoločnosťou v oblasti bankových a finančných služieb.

Napriek tomu, že je Rusko voči kryptomenám skeptické, zvažuje vytvorenie národnej digitálnej meny. Krajina plánuje dokončiť prototyp CBDC do konca tohto roka a bezprostredne potom začať s pilotným testom digitálneho rubľa.

Ruská centrálna banka oficiálne oznámila svoje plány na vytvorenie CBDC na konci roku 2020. V januári Ruská asociácia bánk zverejnila svoje stanoviská k projektu. Varovala, že všetky modely navrhnuté Ruskou bankou môžu obsahovať celý rad hrozieb kybernetickej bezpečnosti a podvodov.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár