Rusko nemieni zakázať bitcoiny ako Čína

od Martin Tkáč

Rusko nemá v úmysle zakázať občanom kupovať digitálne aktíva na devízových burzách. Vyplýva to z vyhlásenia námestníka ministra financií tejto krajiny. Napriek tomu sú kryptomeny ako spôsob platby v Rusku stále zakázané.

Inak ako v Číne

Podľa správy miestnych médií Alexey Moiseev, námestník ruského ministra financií uviedol, že Ruská federácia neplánuje zaviesť úplný zákaz obchodovania s kryptomenami na zahraničných platformách, ako to urobila Čína:

Občania zároveň môžu nakupovať kryptomeny a používať peňaženky mimo Ruskej federácie. Veríme, že to tak ostane a nič sa nezmení. Napriek tomu, ak miestni investori budú pracovať s digitálnymi aktívami v Rusku, budú v dohľadnej budúcnosti zakázaní kvôli finančnej suverenite krajiny.

Námestník ministra tiež poznamenal, že vláda nezmení svoj postoj k digitálnym aktívam ako platobným prostriedkom. Zostanú zakázané, inak by krajina mohla stratiť kontrolu nad ponukou peňazí.

Na rozdiel od väčšiny ruských politikov, ktorí kritizovali priemysel kryptomien a všetko, čo s tým súvisí, Moiseev sa však domnieva, že technológia blockchain by mohla byť súčasťou budúcej finančnej siete:

Blockchain bude mať samozrejme svoje vlastné miesto a bude sa používať tam, kde sú potrebné rovnaké práva.

Zdá sa, že prístup Ruska je úplne odlišný od prístupu Číny. Stredná ríša sa rozhodla úplne zasiahnuť proti priemyslu. Preto zakázal všetkým miestnym organizáciám spolupracovať so spoločnosťami kryptomeny. Americkí predstavitelia tiež uviedli, že sa budú snažiť regulovať digitálne aktíva, a nie ich úplne zakázať.

Malo by Rusko prijať bitcoin?

Ako sme uviedli vyššie, väčšina ruských politikov a ľudí pri moci kritizuje kryptomeny. Príkladom je šéfka Centrálnej banky Ruska Nabiullina, ktorá uviedla, že investovanie do digitálnych aktív je najnebezpečnejšou investičnou stratégiou. Jej kolega Sergey Shvetsov zašiel ešte ďalej a povedal, že obchodovanie s bitcoinmi je rovnako riskantné ako vkročiť do mínového poľa.

Oleg Deripaska však uvažuje inak. Miliardár a zakladateľ najväčšej ruskej charitatívnej nadácie, Volnoe Delo. Kritizoval pozíciu Ruskej banky voči kryptomenám. Poradil, že krajina by sa nemala vzdať bitcoinu, ale zaviedla ho ako spôsob platby, pričom uviedol príklad Salvadoru:

Aj chudobný Salvador si uvedomil potrebu digitálnych mien a vybral sa priamočiarou cestou, pretože bitcoin považoval za platobný prostriedok.

Deripaska verí, že Rusko sa tak môže efektívnejšie vysporiadať so zvyškom sveta. Bitcoin je „skutočný finančný nástroj, ktorý umožňuje nezávislosť na vyrovnaniach zahraničného obchodu“.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár