Rusko má v úmysle stanoviť pravidlá pre cezhraničné platby v kryptomenách do konca roka

Rusko chce zaviesť platby kryptomenami v zahraničnom obchode do konca roka. Krajinský premiér Michail Mišustin dnes oficiálne poveril vládu, aby dosiahla konsenzus o regulácii digitálnych aktív do 19. decembra 2022.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Rusko chce využívať kryptomeny v medzinárodnom obchode

Pred niekoľkými mesiacmi Rusko zvažovalo možnosť uznania kryptomien ako platobného prostriedku. V tom čase sa však od tejto myšlienky rýchlo upustilo pre nedostatok jasných právnych ustanovení týkajúcich sa tohto druhu majetku.

Námestník ministra financií Aleksey Moiseev vtedy povedal, že „v súčasnosti neexistuje žiadna možnosť uznať kryptomeny ako platobné prostriedky“. Dodal však, že v zaobchádzaní s nimi ako s investičnými nástrojmi nevidí žiadne kontraindikácie.

Myšlienka uznávania kryptomien ako cezhraničných platobných prostriedkov je však stále platná. Začiatkom septembra Ministerstvo financií Ruskej federácie oznámilo, že je pripravené uznať kryptomeny v tejto úlohe, avšak len v prípade, že ich bude možné bezpečne a legálne nakupovať a predávať.

„Cezhraničné platby kryptomenami budú uskutočňovať iba banky a iné oprávnené finančné inštitúcie. Okrem toho na uskutočnenie takejto platby bude potrebný súhlas oboch strán transakcie “
– dodal námestník ministra financií Aleksey Moiseev.

cezhranicne platby v Rusku

Platby v kryptomenách na lokálnej úrovni

Rusko môže byť prvou krajinou na svete, ktorá autorizuje cezhraničné kryptoplatby a zároveň zakazuje takéto transakcie na miestnej úrovni. Krajina sa stala jednou z najnebezpečnejších jurisdikcií pre kryptomeny, a to aj napriek tomu, že v roku 2020 bol prijatý jej hlavný zákon týkajúci sa kryptomien, o digitálnych finančných aktívach.

Zákon zakazuje Rusom používať kryptomenu ako platobný prostriedok. Nezakazuje však aktivity ako obchodovanie s kryptomenami a ťažbu v krajine. Ruské finančné regulačné orgány neschválili žiadnu lokálnu platformu na obchodovanie s kryptomenami, povoľujú len krypto transakcie cez zahraničné kryptoburzy, ako je Binance.

Zhrnutie

Otázka akceptovania kryptomien v zahraničnom obchode sa zdá byť pre Rusko obzvlášť dôležitá po početných sankciách uvalených na túto krajinu. Plány krajiny preto môžu predstavovať dôležitý krok v histórii vývoja kryptomien. Určite je to téma, o ktorej by sa malo neustále diskutovať, keďže má veľký potenciál ovplyvniť budúcnosť finančných trhov.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár