Rusko inkasovalo v kryptomenách len malé percento z toho, čo Ukrajina

Rusko inkasovalo v kryptomenách len malé percento z toho, čo Ukrajina

od Martin

V súvislosti s vojnou na Ukrajine zbierali kryptomeny aj proruské skupiny. Ukazuje sa však, že dostali len 4 % z toho, čo získala Ukrajina.

NEWSLETTER okrypte.sk
Kryptomeny nie pre Rusov!

Podľa spoločnosti Chainalysis – ktorá sa zaoberá analýzou blockchainu – k 24. februáru používatelia poslali viac ako 2 milióny dolárov v kryptomenách 54 proruským skupinám, čo je malý zlomok toho, čo dostali mnohé peňaženky kontrolované ukrajinskou vládou.

V piatkovom príspevku spoločnosť Chainalysis uviedla, že sleduje prostriedky odoslané do peňaženiek kontrolovaných proruskými organizáciami. Adresy v sieťach Bitcoin, Ethereum, Litecoin, toky USDT-TRX a dogecoiny boli vzaté pod drobnohľad. Podľa údajov spoločnosti používatelia poslali Rusom približne 2,2 milióna dolárov, z čoho viac ako 1 milión dolárov išlo len jednej skupine.

Spomínaný dar 2,2 milióna dolárov predstavuje približne 4 % hodnoty kryptomien zaslaných na podporu Ukrajiny. Analýza adries spojených s Aid for Ukraine, platformou podporovanou ukrajinským ministerstvom digitálnej transformácie, ukázala, že organizácia získala od začiatku získavania finančných prostriedkov v marci viac ako 45 miliónov dolárov v kryptomenách. Burza Binance, ktorá uľahčuje darovanie prostredníctvom svojho Pomocného fondu, zaregistrovala od 24. februára viac ako 10 miliónov dolárov na podporu Ukrajincov.

Od začiatku invázie utrpelo Rusko aj Ukrajina veľké straty a náklady. Prostriedky pre Ukrajinu sa vynakladajú na vojenské a humanitárne projekty. Chainalysis medzitým uvádza, že 2,2 milióna dolárov zaslaných proruským skupinám by sa mohlo použiť predovšetkým na nákup vojenského vybavenia.

Hoci je významná, hodnota 2,2 milióna dolárov kryptomien darovaných proruským organizáciám stále bledne v porovnaní s desiatkami miliónov kryptomien darovaných Ukrajine.

Ruská zbierka kryptomienPrečo Rusi potrebujú kryptomeny?

Zdá sa, že dary Ukrajine sú v súlade s medzinárodným právom. Chainalysis však oznámilo, že zhruba polovica kryptomien zaslaných proruským skupinám bude použitá na podporu ozbrojených síl na donbasskom území Donecka a Luganska.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár