Rusko chce vytvoriť New Development Bank ako alternatívu k MMF

Roscongress Foundation, ruský think tank, predstavila novú víziu New Development Bank, bežne označovanej ako „banka BRICS“. Táto inštitúcia by sa stala alternatívou Medzinárodného menového fondu (MMF).

od Simona

Roscongress chce vytvoriť alternatívu k MMF

Ronscongress Foundation, jeden z najznalejších ruských think tankov, predložila myšlienku vyprofilovať New Development Bank ako potenciálnu protiváhu tradičných globálnych finančných inštitúcií, ako je Medzinárodný menový fond. Vo svojej najnovšej správe o dedolarizácii energetických trhov experti organizácie predstavili víziu úverovej inštitúcie pre členov bloku BRICS. V dokumente sa uvádza:

„Krajiny vyvážajúce energiu by si mohli požičiavať finančné prostriedky na projekty, ktoré potrebujú, čo by im umožnilo zvýšiť obchod v národných menách napriek obchodnej nerovnováhe. Platformou na zabezpečenie takýchto energetických úverov by mohla byť New Development Bank.“

Okrem toho by tieto „energetické pôžičky“, podobne ako osobitné práva čerpania (SDR) MMF, medzinárodné rezervné aktíva, boli likvidné a konvertibilné vďaka ich multimenovému charakteru. Správa naznačuje, že budúce pridanie ďalších krajín do bloku BRICS by zvýšilo objem obchodu s týmito nástrojmi.

Rusko

Prechod na alternatívny finančný systém

O tomto návrhu sa diskutuje najmä v ruských kruhoch, ale zdá sa, že je prirodzenou alternatívou k súčasnému finančnému systému, ktorému dominuje americký dolár. Pre USA predstavuje veľkú hrozbu. Pre Čínu a Rusko príležitosť.

Ruský finančný analytik Sergej Čevriškin sa domnieva, že budúci vývoj ekonomík bloku BRICS takmer zaručuje vznik globálnej finančnej inštitúcie, ktorá by mohla konkurovať MMF.

Pripomeňme, že v pozadí prebiehajú práce na vytvorení spoločnej meny pre blok BRICS. Ak sa tento projekt podarí, bude to ďalší faktor, ktorý urýchli globálne zmeny. O otázke takejto meny sa bude diskutovať na najbližšom samite BRICS, ktorý sa uskutoční v auguste v Južnej Afrike.

Medzitým majú Spojené štáty v pozadí čoraz vážnejšie hospodárske problémy. Kongres sa nevie dohodnúť na zvýšení úrovne štátneho dlhu. Inflácia v krajine síce klesá, ale pomaly. Fed je zasa na rázcestí: či pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, alebo už ukončiť súčasný cyklus.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár