Rusko bude uznávať kryptomeny ako platobné prostriedky

od Simona

Rusko zlegalizuje platby v kryptomenách, tvrdí minister obchodu krajiny. Otázka je, kedy sa to stane, ako sa to stane a ako to bude regulované.

„Teraz sa do toho aktívne zapája centrálna banka aj vláda,“ povedal Denis Manturov.

Rusko legalizuje platby v kryptomenách

Podľa Ministerstva priemyslu a obchodu Ruskej federácie a jeho šéfa Manturova Rusko „skôr či neskôr“ zlegalizuje platby kryptomenami.

Vláda údajne vyšetruje rôzne problémy súvisiace s adopciou kryptomien. Zatiaľ neukončila žiadnu konkrétnu platobnú politiku. Legalizáciu kryptomien však odporučilo ruské ministerstvo financií v aprílovom zákone o „digitálnej mene“.

Podľa správ agentúry TASS dostal Manturov tento týždeň na vzdelávacom fóre New Horizon otázku, či sa pracuje na legalizácii platieb v kryptomenách.

„Myslím si. Otázka je, kedy sa to stane, ako sa to stane a ako to bude regulované. Teraz sa do toho aktívne zapája centrálna banka aj vláda. Všetci sa prikláňajú k názoru, že je to otázka času a že skôr či neskôr sa to spraví v tom či onom formáte,“ povedal.
„Všetko to musí byť zákonné, správne, v súlade s pravidlami, ktoré sa majú formulovať,“ dodal.

Zmena zásad

Centrálna banka Ruska (CBR) a ministerstvo financií mali donedávna úplne opačné názory na reguláciu kryptomien. Prvý bol zástancom úplného zákazu, zatiaľ čo ministerstvo sa snažilo regulovať a zdaňovať.

CBR ešte v januári navrhla úplný zákaz miestneho obchodovania a ťažby kryptomien z dôvodu potenciálneho „ohrozenia finančnej stability“ spojeného s týmto sektorom.

Po začatí invázie na Ukrajinu však CBR minulý mesiac priznala, že zaujala príliš agresívny postoj ku kryptomenám, ktorý by mohol udusiť rast trhu. Prezidentka banky Elvira Nabiullina poznamenala, že početné ekonomické sankcie uvalené na krajinu boli kľúčovým faktorom v posune v anti-kryptomenových náladách.

Predseda energetického výboru Štátnej dumy Pavel Zavaľnyj zase nedávno povedal, že Rusko môže začať predávať plyn výmenou za bitcoiny.

Uznanie bitcoinu ako zákonného platidla zo strany Ruska by určite dalo trhu silný stimul k rastu. Bolo by to prvýkrát, čo moc pristúpila ku kryptomenám takýmto liberálnym spôsobom.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár