Rusko akceptuje kryptomeny pre medzinárodný obchod

od Martin Tkáč

Newsletter news

Rusko akceptuje kryptomeny

Námestník ministra financií Alexej Moiseev uviedol, že pripravovaný návrh zákona obsahuje ustanovenia o tom, „ako získať kryptomenu, čo sa s ňou dá robiť“ a ako ju používať pri cezhraničných zúčtovaniach. Dozvedeli sme sa tiež, že Ruská banka a ministerstvo financií krajiny dosiahli dohodu umožňujúcu cezhraničné zúčtovanie v kryptomenách.

Podľa štvrtkovej správy ruskej agentúry „Kommersant“ námestník ruského ministra financií Moisejev uviedol, že jeho ministerstvo súhlasilo s nariadeniami centrálnej banky, ktoré umožnia občanom posielať cezhraničné platby pomocou kryptomien. Navrhovaná zmena politiky vraj umožní ruským občanom prístup k digitálnym peňaženkám.

Zákon vo všeobecnosti popisuje, ako získať kryptomenu, čo sa s ňou dá robiť a ako ju možno použiť pri cezhraničnom zúčtovaní,

– povedal Mojsejev.

Ruské tlačové agentúry tiež uvádzajú, že centrálna banka dlho diskutovala o otázke cezhraničných platieb s vládnymi predstaviteľmi. Ruská banka sa údajne postavila proti legálnej prevádzke kryptoburz a akceptovaniu takýchto aktív ako zákonného platidla.

5. septembra Mojsejev povedal:

Teraz, keď si ľudia otvárajú kryptomenové peňaženky mimo Ruskej federácie, je nevyhnutné, aby tak urobili v Rusku so subjektmi regulovanými centrálnou bankou, ktoré sú viazané proti praniu špinavých peňazí a požiadavkami Poznaj svojho zákazníka.

Cezhranicne platby bitcoin

Rusko prešlo dlhú cestu

Rusko malo rôzne vzťahy s trhom s kryptomenami. V roku 2020 krajina prijala zákony zakazujúce používanie kryptomien vrátane bitcoinu (BTC) pri platbách. Prezident Vladimir Putin podpísal zmluvu v júli tohto roku. zákon, ktorý zakazuje vyplácanie digitálnych finančných aktív v rámci krajiny. V máji však minister obchodu Denis Manturov naznačil, že Rusko „skôr či neskôr“ legalizuje platby kryptomenami.

Od februárovej ruskej invázie na Ukrajinu sa vláda, podniky a niektorí jednotlivci v krajine stali terčom komplexných ekonomických sankcií. Americké ministerstvo financií pridalo 15. septembra na sankčný zoznam 22 ľudí a dva ruské subjekty, ktoré tvrdili, že na Ukrajine sledujú ciele vlády.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár