Ruskí hackeri používajú kanály YouTube na vykonávanie kryptografických podvodov

od Martin Tkáč

Skupina Threat Intelligence Group od Googlu odhalila, že kyberzločinci sa posledné dva roky zameriavali na tvorcov obsahu na YouTube. Hackeri často ukradnú ich kanály a buď ich predávajú za vyššiu cenu, alebo ich používajú na vykonávanie kryptografických podvodov.

YouTuberi, sledujte nás

Vo svojej správe tím Google vysvetlil, že niektorí hackeri naverbovaní na ruskojazyčnom fóre zaútočili na mnohých YouTuberov pomocou „vysoko personalizovaných“ phishingových e-mailov a malvéru na krádeže súborov cookie. Medzi použité škodlivé programy patrili RedLine, Predator The Thief, Vidar, Azorult, Raccoon, Grand Stealer a ďalšie.

Útočníci tiež lákajú svoje obete prostredníctvom stránok sociálnych médií alebo online hier. Ich hlavným zameraním sú kanály veľkých autorov. S ich pomocou môžu vykonávať podvody alebo ich jednoducho predať zo ziskom.

Tím Google ubezpečil, že to nie je jediná spoločnosť, ktorá na tomto probléme pracuje. Za týmto účelom nadviazala spoluprácu so spoločnosťami YouTube, Trust & Safety, Gmail, CyberCrime Investigation Group a Safe Browsing.

V dôsledku spoločného úsilia skupina v máji 2021 znížila počet phishingových e -mailov v Gmaile o 99,6%. Okrem toho zablokoval 1,6 milióna správ, zobrazil takmer 62 000 upozornení na stránkach bezpečného prehliadania, obnovil približne 4 000 účtov a zablokoval 2 400 súborov.

V správe sa dočítame:

Vďaka zvýšenému úsiliu o odhaľovanie sme si všimli, že útočníci odchádzajú od Gmailu v prospech iných poskytovateľov e-mailu (hlavne email.cz, post.cz a aol.com). Okrem toho, aby sme ochránili našich používateľov, nasmerovali sme nasledujúcu aktivitu na FBI na ďalšie vyšetrovanie.

Ako sa chrániť?

Google vo svojej správe dal youtuberom aj niekoľko rád, ako sa pred podobnými útokmi chrániť.

Po prvé, mali by brať varovania o bezpečnom prehliadaní webu vážne. Za druhé, antivírus by mali používať vždy, keď spustia neznámy softvér.

Ďalším užitočným nástrojom môže byť zapnutie režimu „Vylepšená ochrana bezpečného prehliadania“ v prehliadači Chrome, funkcia, ktorá upozorňuje na podozrivé webové stránky a súbory.

Potrebné je aj overenie na YouTube, ktoré poskytuje ďalšiu úroveň zabezpečenia účtu v prípade krádeže hesla.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár