Námestník ruského ministra energetiky požaduje rýchlu reguláciu ťažobného trhu

Ruské ministerstvo financií reguluje trh s kryptomenami. Poznáme ďalšie podrobnosti.

od Simona

Ruské ministerstvo financií zverejnilo revidovaný zákon o kryptomenách, ktorý odporúča používanie digitálnych mien ako zákonného platidla. Ako na túto správu reagovala blockchain komunita? A sú plány vlády naozaj dobré pre trh?

Rusko reguluje trh s kryptomenami. Čo hovorí bitcoinová komunita?

Ministerstvo financií Ruska pripravilo konečný návrh zákona s názvom „O digitálnej mene“ a poslalo ho ruskej vláde na schválenie. Návrh objasňuje predpisy týkajúce sa obchodovania a ťažby kryptomien.

Ruské ministerstvo financií 8. apríla oznámilo, že nový zákon poskytne regulačnú jasnosť týkajúcu sa obehu, emisií, obchodovania, ťažby a iných činností na trhu s kryptomenami. Pred pár dňami sa objavili prvé nepotvrdené správy o legalizácii kryptomien Ruskom.

Ukazuje sa, že komunita digitálnych mien prijala tento krok pozitívne. Generálny riaditeľ Binance Changpeng Zhao (CZ) bol jedným z prvých, ktorí ocenili prestup z Moskvy.

Ľudia ako CZ si však rýchlo uvedomili, že oslavujú trochu priskoro.

Aká je teda situácia v Rusku? Miestne noviny Kommersant, ktoré údajne dostali konečný návrh zákona, potvrdili, že dokument odporúča vláde, aby prijala digitálnu menu „ako platobný prostriedok, ktorý nie je menovou jednotkou Ruskej federácie“.

ruske kryptomeny a putin

Vyššie uvedené ustanovenie znie dobre, no pamätajme, že stále ide o návrh zákona, ktorý ešte nebol schválený.

Kommersant dodáva, že dokument odporúča regulačný rámec pre aktivity v oblasti kryptomien. Zatiaľ presne nevieme, ako by tieto rámce vyzerali.

Nerozhodné Rusko

Rusko sa dlho nevedelo rozhodnúť, akú politiku v oblasti kryptomien prijme. Centrálna banka krajiny nie je naklonená tomuto typu aktív. Prezident Vladimir Putin sa zase pred časom o tomto trhu vyjadril celkom pozitívne.

Sergej Katyrin, prezident Ruskej obchodnej a priemyselnej komory, zase 14. apríla odporučil spoluprácu s africkými krajinami v oblasti cezhraničného zúčtovania kryptomien a digitálnych mien centrálnych bánk CBDC.

V jednom momente sa dokonca objavili správy, že Rusko bude obchodovať s plynom výmenou za BTC.

Moskva však môže súrne potrebovať kryptomeny a CBDC. Dôvod?

Pri súčasnej invázii na Ukrajinu bola odrezaná od SWIFT-u a iných západných finančných systémov. Blockchain by jej pomohol osamostatniť sa od Západu a ďalej rozvíjať obchod s Čínou. Tí už majú digitálny jüan. To všetko predstavuje hrozbu pre USA a dolár. Veľa teda nasvedčuje tomu, že kryptomeny sa stanú bojiskom v modernej vojne o peniaze.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár