Ruská centrálna banka začne čoskoro testovať CBDC

Ruská centrálna banka pripravuje svoj prvý pilotný program pre digitálny rubeľ. V rámci neho má spolupracovať s 13 miestnymi bankami.

od Simona

Newsletter news

Rusko spustí pilot CBDC

Ruská centrálna banka sa pripravuje na prvý pilotný spotrebiteľský program pre digitálnu menu (CBDC). Projekt by sa mal spustiť 1. apríla 2023. informáciu potvrdila prvá viceprezidentka inštitúcie Oľga Skorobogatovová, ktorá vystúpila na podujatí Ural Forum Cybersecurity in Finance.

Úradníčka dodala, že pilotný program CBDC bude zahŕňať reálne operácie a reálnych spotrebiteľov v Rusku, ale bude obmedzený na určitý počet transakcií a zákazníkov.

Dozvedeli sme sa tiež, že banky, ktoré sa zúčastňujú na pilotnom projekte, už potvrdili svoju pripravenosť začať testovať digitálny rubeľ.

Viceprezidentka tiež vysvetlila, že inštitúcie vstúpia do pilotného projektu so svojimi vybranými klientmi. Po prvej fáze testovania plánuje Banka Ruska určiť, ako digitálny rubeľ ďalej rozvíjať, dodala Skorobogatová.

Najnovšie oznámenie je v súlade s plánom emisie digitálneho rubľa, ktorý centrálna banka oficiálne oznámila v júni 2022. Stojí za zmienku, že pilotný projekt bol pôvodne naplánovaný na rok 2024. Ako vidieť, bol odložený na skorší termín, keďže ruská centrálna banka hľadá alternatívu k platobnému systému SWIFT. To všetko sa deje v čase, keď na Rusko doliehajú západné hospodárske sankcie, ktoré naň uvalili. Tie nasledujú po invázii Moskvy na Ukrajinu.

CBDC

Okrem toho sa v médiách objavujú správy, že Banka Ruska zvažuje aj vydanie digitálnej meny, ktorá by bola krytá zlatom a pripravená na cezhraničné transakcie. Prvý viceguvernér Ruskej banky Vladimir Čisťuchin sa domnieva, že takýto „zlatý token“ by Rusku pomohol vytvoriť nový atraktívny investičný produkt a vybudovať žiaduci spôsob platieb pre medzinárodné zúčtovanie.

Japonsko sa uberá rovnakým smerom

Bank of Japan (BoJ) 17. februára zverejnila komuniké svojho výkonného riaditeľa, ktoré sa tiež dotýka CBDC. Dozvedeli sme sa, že banka sa rozhodla spustiť aj pilotný program pre digitálny jen. Testy sa začnú tiež v apríli, po ukončení testov proof-of-concept, ktoré sa začali ešte v roku 2021. Zúčastnia sa na nich tri veľké japonské banky a regionálne banky.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár