Ruská banka navrhuje úplný zákaz kryptomien

Centrálna banková inštitúcia rozlohou najväčšej krajiny - Ruska, vyzvala miestnu vládu, aby zaviedla úplný zákaz všetkých kryptomenových podnikov. Digitálne aktíva podľa neho pripomínajú finančnú pyramídu, podkopávajú suverenitu menovej politiky a ohrozujú miestnu finančnú sieť.

od Martin Tkáč

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Rusko žiada zákaz kryptomien

Mnoho ruských politikov nieje zástancami kryptomien. Je to preto, že sa o tejto triede aktív opakovane vyjadrovali dosť skepticky.

Príkladom je Elvira Nabiullina, šéfka Bank of Russia. Minulý rok uviedla, že investovanie do digitálnych aktív je nebezpečnejšie ako akákoľvek iná stratégia. Viceguvernér Sergey Shvetsov zašiel ešte ďalej, keď povedal, že obchodovanie s bitcoinmi je také riskantné, že sa dá prirovnať k chôdzi do mínového poľa.

Vzhľadom na tieto negatívne komentáre nie je prekvapením, že ruská centrálna banka navrhla zákaz kryptomien podobný zákazu v Číne.

Podľa finančnej inštitúcie môžu bitcoiny a alternatívne mince narušiť menovú stabilitu rozvíjajúcich sa trhov vrátane Ruska. Navyše väčšina ľudí v týchto krajinách nemá dostatočné finančné znalosti.

Organizácia tiež uviedla, že ťažba kryptomien je v rozpore s ruským environmentálnym programom a ohrozuje dodávky energie pre štát. Za zmienku však stojí, že ťažba digitálnych aktív v tejto krajine prekvitá. V súčasnosti je Rusko tretím najväčším producentom BTC, len za USA a Kazachstanom.

Koncom minulého roka prišla ruská centrálna banka s ďalším návrhom proti kryptomenám. Vtedy chcela organizácia zakázať investície do digitálnych aktív. Odvolávala sa aj na podobné vyhrážky.

Alexey Moiseev – námestník ministra financií Ruska – predtým tvrdil, že Ruská federácia neplánuje zakázať kryptomeny ako Čína. Na rozdiel od mnohých svojich kolegov dokonca očakáva, že technológia blockchain sa stane súčasťou budúceho menového systému.

rusko a kryptomeny

Pakistan má rovnaké úmysly

Ďalšou inštitúciou, ktorá navrhla úplný zákaz kryptomien je Štátna banka Pakistanu. Minulý týždeň uviedla, že kryptomeny sú nelegálne, neuľahčujú komerčné aktivity a môžu byť použité na financovanie teroristických činov a prania špinavých peňazí.

Organizácia dodala, že mnohé burzy, ako napríklad Binance, predstavujú pre investorov riziká. To je dôvod, prečo chce Pakistanská štátna banka zastaviť „neoprávnené operácie“ na burzách uvalením sankcií na ne.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár