Rusi môžu využívať kazašskú kryptoburzu. Je len jedno „ale“

V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu museli občania Ruska čeliť širokej škále sankcií. To sa deje aj na trhu s kryptomenami, kde väčšina búrz blokuje používateľov zo štátu vedeného Vladimírom Putinom. Na druhej strane v Kazachstane existuje platforma na obchodovanie s digitálnymi aktívami, ktorá víta ruských zákazníkov s otvorenou náručou. Musia splniť len jednu podmienku.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Intebix a ruskí zákazníci

Zahraničný ruský pôvod je na kryptomenovej burze Intebix „viac než vítaný“. Na vykonávanie transakcií s digitálnymi aktívami však musia mať miestnu bankovú kartu, uviedol generálny riaditeľ burzy.

Najprv si pripomeňme situáciu, keď v septembri Eurázijská banka a Intebix oznámili, že sa im vďaka spolupráci podarilo zrealizovať prvý regulovaný nákup a konverziu kryptomien na FIAT. Táto udalosť znamenala míľnik v adopcii kryptomien v Kazachstane. Vďaka tomu budú môcť občania tejto krajiny legálne nakupovať kryptomeny za tenge, teda ich lokálnu menu. Viac sme o tom písali tu.

Intebix sa však neobmedzuje len na poskytovanie služieb výlučne občanom Kazachstanu. Burza je otvorená pre klientov iných národností, ktorí majú v súčasnosti bydlisko v Kazachstane. Sú však určité „ale“, ktoré musia spĺňať ľudia, ktorí chcú burzu využiť. Podľa spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa spoločnosti Intebix – Talgata Dossanova – „transakcie kryptomeny Intebix sú dostupné len pre držiteľov kariet jednej z kazašských bánk“.

Aj keď sú cudzinci v Intebix vítaní, budú potrebovať miestnu bankovú kartu, aby mohli používať transakcie kryptomeny na FIAT

– povedal Dossanov pre Cointelegraph.

Oznámil tiež, že Intebix podporuje kryptomenové transakcie len pre overených zákazníkov, ba čo viac, miestne banky starostlivo preverujú každého potenciálneho spotrebiteľa, aby sa uistili, že nepodlieha sankciám. Dossanov uviedol:

Ruskí občania, ktorí nie sú na sankčných zoznamoch, sú v Intebix vítaní, aj keď budú musieť prejsť dôkladnou kontrolou súladu a otvoriť si účet v miestnej banke, aby mohli využívať transakcie s kryptomenami.

Rusi môžu využívať kazašskú kryptoburzu. Je len jedno "ale"

Kazachstan a západné sankcie

Kazachstan sa stal hlavnou destináciou pre Rusov, ktorí sa snažia vyhnúť odvodu na Ukrajine po tom, čo Vladimir Putin v polovici septembra oznámil čiastočnú mobilizáciu. Podľa webovej stránky Nikkei Aisia sa do 6. októbra dostalo do Kazachstanu 200 000 ľudí. Rusi na úteku pred vojnou.

Kľúčové bankové inštitúcie v Kazachstane, vrátane Halyk Bank, údajne pozastavili používanie ruského platobného systému Mir. Súvisí to s varovaním amerického ministerstva financií o sankciách. Okrem toho, že začali bojkot Mir, niektoré kazašské banky pozastavili platby z miestnych pobočiek veľkých ruských bánk, ako je napríklad Sberbank.

Hoci Interbix deklaruje, že je otvorený aj pre klientov z iných krajín, povinnosťou burzy je dodržiavať sankcie.

Keďže sme regulovaná burza, musíme spĺňať požiadavky našich regulátorov. Neustále sledujeme aktuálnu situáciu, aby sme sa uistili, že postupujeme v zákonnom rámci

– ubezpečuje Dossanov.

Zdôrazňuje, že jeho spoločnosť neobmedzuje všetkých ruských občanov, keďže podlieha nariadeniam, ktoré ukladá Medzinárodné finančné centrum Astana (AIFC). Na druhej strane Biteeu, európska pobočka Intebix, pozastavila svoje služby ruským občanom v súlade so sankciami uvalenými Európskou úniou.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár