David Rosenberg sa domnieva, že hospodárstvo USA čaká „núdzové pristátie

Známy ekonóm David Rosenberg varuje pred "núdzovým pristátím" a hroziacou recesiou.

od Martin Tkáč

David Rosenberg očakáva núdzové pristátie

Rosenberg je prezident a hlavný ekonóm spoločnosti Rosenberg Research. Predtým bol hlavným ekonómom a stratégom v spoločnosti Gluskin Sheff, ktorá sa zaoberá správou súkromného majetku, a hlavným ekonómom v Merrill Lynch.

Teraz na Twitteri zverejnil graf, ktorý pripravila filadelfská pobočka Fedu a ktorý zobrazuje podnikateľské vyhliadky v USA, čo je osvedčený ukazovateľ recesie. Podľa jeho názoru je potrebné pripraviť sa na tvrdé pristátie. Ďalej poznamenal, že v minulosti filadelfský Fed presne predpovedal recesiu v USA.

Index výrobného sektora filadelfského Fedu vychádza z mesačného prieskumu podnikateľských vyhliadok výrobcov v regióne s viac ako 13,3 milióna obyvateľov. Patrí sem Delaware, New Jersey a Pensylvánia. Prieskum sa vykonáva každý mesiac od mája 1968.

Podobne uvažuje aj Charlie Bilello, hlavný trhový stratég spoločnosti Creative Planning:

V minulosti (údaje od roku 1968) vždy, keď bol tento ukazovateľ na súčasnej úrovni alebo pod ňou, ekonomika USA bola v recesii alebo sa k nej blížila.

Pred recesiou varujú aj Robert Kiyosaki a Peter Schiff, ktorí očakávajú, že súčasná finančná kríza bude horšia ako tá v roku 2008.

Čakajú nás ďalšie bankroty bánk?

Vo svojom článku pre Yahoo Finance Rosenberg poukazuje na „domino efekt“ krachu banky Silicon Valley. Podľa jeho názoru nás čakajú ďalšie problémy.

V texte poukázal na to, že „celkovo sa ocenenie bankového sektora v marci zmenšilo až o 460 miliárd USD, čo je najväčšia implózia od marca 2020“.

Venoval sa aj téme ďalšej politiky Fedu. Napísal, že v minulosti táto inštitúcia „nikdy nezvyšovala úrokové sadzby počas bankovej krízy“. Napadol tiež Jeroma Powella, ktorý dnes stojí na čele americkej centrálnej banky, za to, že je „plný pýchy a hrdosti“. V dôsledku toho „pravdepodobne bude chcieť ešte raz zvýšiť úrokové sadzby“ o 25 bázických bodov, čo „by bola politická chyba“.

Ešte jedno mierne zvýšenie sadzieb neprinesie veľa dobrého, okrem toho, že výrazne sťaží prekonávanie bankovej krízy, a škody už boli aj tak napáchané

– dodal.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár