Robinhood vs Coinbase, najväčšia konkurencia?

od Martin Tkáč

Kryptotvorné ambície Robinhood znamenajú, že sa chystá byť najväčším rivalom Coinbase.
Keď Robinhood tento týždeň zverejnil svoje dokumenty, prezradil veľa o svojich krypto operáciách.

Populárna quick-swipe aplikácia vykázala svojim zákazníkom bitcoiny a ďalšie digitálne podiely v hodnote viac ako 11 miliárd dolárov a odhalila, že 6% jej výnosov v prvom štvrťroku pochádzalo iba z dogecoinu. A to je len začiatok: V nadchádzajúcom roku plánuje Robinhood nechať zákazníkov presúvať kryptomeny a na jej platformu presne tak, ako to umožňujú krypto spoločnosti pure-play.

To je všetko dobrá správa pre fanúšikov kryptomeny, čiastočne preto, že Robinhood húfne priťahuje nových používateľov kryptomeny. Čím viac ľudí kryptomenu prijme, tým bude cennejšia, a tým viac bude prebiehať inovácia.

Existuje však jedna spoločnosť, ktorá nie je nadšená kryptografickým nárastom Robinhood. Tou spoločnosťou je Coinbase.
Coinbase je najslávnejšia krypto značka medzi retailovými investormi v USA. Je to trh, ktorý má už nejaký čas takmer pre seba. Iste, Binance je najväčšia krypto firma na svete, ale jej hlavnými zákazníkmi sú medzinárodní používatelia alebo profesionálni obchodníci. Kraken sa tiež zameriava na inštitúcie a profesionálnych obchodníkov. Gemini, výmena bratov Winklevossovcov, sa pokúsila zahryznúť do zákazníckej základne Coinbase, nie však najúspešnejšie.

oKrypte SHOP

Robinhood je na druhej strane pripravená byť pre Coinbase hlavnou bolesťou hlavy.

Aplikácia už má viac ako 18 miliónov zákazníkov s financovanými účtami a Robinhood už mnohých z nich presviedča, aby vyskúšali kryptomenu (9,5 milióna zákazníkov Robinhood kryptomenu obchodovalo v 1. štvrťroku). Navyše, veľa z týchto zákazníkov je súčasťou toho, čo médiá ako FT nazývajú „maloobchodná armáda“, légia rovnako zmýšľajúcich ľudí, ktorí majú radi memy a radi uzatvárajú šialené stávky na dlhopisové akcie. Značne sa prekrývajú s kryptomenovým davom.

Osoba oboznámená s Robinhoodom medzitým povedala, že spoločnosť postupuje na plné obrátky s plánmi plnohodnotnej krypto peňaženky, ktorá by mohla slúžiť aj ako most do sveta DeFi, série protokolov a súborov podobných Legu, ktorým mnohí veria vytvorí budúcnosť financií. Budovanie týchto nástrojov nie je vtip je to dôvod, prečo sa veľa spoločností rozhoduje zadávať back-end svojich krypto operácií ale Robinhood má peniaze a know-how na ich utiahnutie. Všimnite si, že už vykonal náročný projekt vybudovania svojej vlastnej zúčtovacej banky.

A potom sú tu aj poplatky. Coinbase naďalej účtuje maloobchodným používateľom obchod okolo 3 dolárov, pričom sa staví, že poplatok je dostatočne nízky a jeho platforma je dostatočne lepkavá, aby ich títo používatelia nezasahovali. Robinhood sa na druhej strane postavil na poplatkoch za obchodovanie bez poplatkov a jeho milióny zákazníkov začali považovať nulu za normálnu.

Coinbase samozrejme pozorne sleduje vývoj v spoločnosti Robinhood a nebude stáť bokom a nenechá sa poraziť pri svojej vlastnej hre. Najznámejšia značka v oblasti kryptomien zavádza čoraz širšiu škálu produktov vrátane NFT a úsporných účtov s vysokým výnosom a keďže sa zlepšuje technológia obchodovania s akciami na blockchaine, pravdepodobne prejde na trávnik spoločnosti Robinhood a ponúkne svojim zákazníkom ďalšie výhody.

Táto rastúca rivalita tiež vyvolá v kryptopriestore niekoľko zaujímavých spojenectiev. Bude Robinhood spolupracovať s ľuďmi ako Gemini a Galaxy, aby sa spojili na Coinbase? Kúpi Coinbase alebo investuje do jedného z menších konkurentov Robinhood pri obchodovaní s akciami? Uvidíme.

Medzitým stačí poznamenať, že Robinhood by sa mal pridať na zoznam konkurentov Coinbase s podobnými hráčmi ako Binance a Kraken.

zdroj: decrypt.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár