Robert Kiyosaki vysvetľuje, prečo sa oplatí investovať do BTC a drahých kovov

Robert Kiyosaki, autor slávnej knihy o osobných financiách Bohatý otec, chudobný otec, vymenoval niekoľko dôvodov, prečo sa dnes podľa neho oplatí kupovať bitcoiny a drahé kovy.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Zrútia sa Spojené štáty kvôli svojmu dlhu?

Podľa Kiyosakiho tweetu je prvým dôvodom, prečo investuje do bitcoinov, to, že USA si „požičiavajú príliš veľa peňazí“. A v skutočnosti je to podľa amerického National Debt Clock dnes už dlh vo výške 31 biliónov dolárov. Medzitým je HDP USA len 24,8 bilióna dolárov. Pomer dlhu k HDP je teda na úrovni 137,76 %. Ako ukazuje história, je to jeden z dôvodov pádu veľmocí.

Potom Kiyosaki pripomenul politiku amerických úradov, ktoré dlhé roky chceli „udržiavať nízke úrokové sadzby“. Úrokové sadzby boli znížené na historicky najnižšiu úroveň v rokoch 2020 a 2021, čo je obdobie pandémie COVID-19.

Spôsobila boom na mnohých trhoch – akcií, zlata a kryptomien.

Robert Kiyosaki vysvetľuje, prečo sa oplatí investovať do BTC a drahých kovov

Inflácia a recesia

Udržiavanie nízkych úrokových sadzieb si však vyžaduje, aby Fed nakupoval štátne dlhopisy a zvyšoval svoju súvahu. To vedie k štvrtému dôvodu, prečo by ste mali investovať do bitcoinov: inflácia.

Ročná inflácia CPI v USA od roku 2021 vzrástla a v júni dosiahla maximum 9,1 %. Politika zvyšovania úrokových sadzieb pred FEDom tomu moc nepomáha.

Ako zdôrazňuje Kiyosaki, vyššie úrokové sadzby vedú k vyššiemu dlhu krajiny. Niektorí investori do kryptomien však očakávali, že sa Fed vráti k svojej bývalej uvoľnenej menovej politike. To by pravdepodobne viedlo späť k vyšším cenám kryptomien a iných aktív a oslabovaniu dolára. Takto Kiyosaki prichádza k svojmu ďalšiemu záveru – americký dolár zomiera.

Zlato, striebro a bitcoiny sa často hádžu do jedného vreca s nápisom „zdravé peniaze“. Ide o to, že ponuka týchto aktív je obmedzená, a preto ich nemožno znehodnotiť dotlačou. To ich robí imúnnymi voči inflácii, na rozdiel od dolárov, ktorých ponuka za posledné 3 roky raketovo vzrástla.

Kiyosaki predtým odporúčal, aby jeho nasledovníci investovali do rovnakého koša – obsahujúceho zlato a bitcoiny. Niekedy navrhoval pridať k tomu ethereum.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár