Robert Kiyosaki varuje pred globálnym kolapsom

Robert Kiyosaki varuje, že z hľadiska hospodárstva „sa všetko zrúti“. Ako sa podľa neho bude bitcoin v takomto prostredí správať?

od Simona

Newsletter news

Je Robert Kiyosaki nový Dr. Doom?

Autor knihy Bohatý otec, chudobný otec, Robert Kiyosaki už nejaký čas neustále hrozí rozsiahlou krízou.

Teraz upozornil, že len v roku 2022 príde o prácu v technologickom priemysle viac ako 144 000 ľudí, pričom v tomto roku bude prepustených 66 000 ľudí.

Kiyosaki tvrdí, že všetko stratí hodnotu, vrátane zlata, striebra a bitcoinov. Podľa jeho názoru však bude pre tieto aktíva vhodný čas na investovanie do „falošných“ dolárov. Drahé kovy a kryptomeny označil za „skutočné peniaze“.

Kiyosaki už skôr vysvetlil, že zlato, striebro a BTC sú skutočné peniaze, zatiaľ čo americký dolár je falošný, „pretože namiesto toho, aby bol spojený so skutočnými peniazmi“, ako sú konkrétne drahé kovy, „bol spojený len s vierou a úverom USA“.

btc

Už predtým opakovane povedal, že nedôveruje administratíve Joea Bidena, ministerstvu financií, Federálnemu rezervnému systému ani Wall Street.

Opakovane varoval aj pred krachom trhu. Spomenul tiež blížiaci sa „najväčší krach v dejinách sveta“. V októbri minulého roka vyhlásil, že akciové, dlhopisové a realitné trhy postihne veľká kríza, pretože Federálny rezervný systém bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Už vtedy investorom radil, aby kupovali zlato, striebro a bitcoin.

Dnes dodal, že do roku 2025 bude zlato stáť 5 000 USD (pravdepodobne mal na mysli cenu jednej unce), striebro 500 USD a bitcoin až 500 000 USD. Prečo by sa to malo stať? Verí, že „dôvera v americký dolár, ktorý je falošnou menou, bude zničená“.

Okrem toho v októbri minulého roka vyhlásil, že kurz amerického dolára sa zrúti. A nedávno povedal, že sa nachádzame uprostred globálnej recesie, a varoval pred rastúcim počtom bankrotov alebo nezamestnanosťou.

Je kolaps dolára skutočný?

Je zaujímavé, že kontroverzný autor ako Kiyosaki má podobné obavy ako Nouriel Roubini, ekonóm známy aj ako „Dr. Doom“. Aj on varuje pred kolapsom amerického dolára.

„Vzhľadom na rastúce využívanie dolára ako zbrane na účely národnej bezpečnosti a rastúce geopolitické súperenie medzi Západom a revizionistickými mocnosťami, ako sú Čína, Rusko, Irán a Severná Kórea, niektorí tvrdia, že dedolarizácia sa urýchli,“

zdôraznil.

Je však kolaps dolára realitou? Všetko bude závisieť od geopolitickej situácie. Ak sa americká mena prestane v medzinárodnom obchode vo veľkej miere používať a nahradí ju napríklad jüan, môže dôjsť k výraznému poklesu jej výmenného kurzu. Dnes sa to však stále zdá nereálne. V rozsahu niekoľkých rokov – možné. Veľa bude závisieť od politiky východného bloku – Číny a Ruska. Ak sa v nich vytvorí alternatívny obchodný režim (napr. založený na jüane alebo inej novej mene), USA by mohli mať vážne problémy.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár