Ripple robí so SEC veľký pokrok, hovorí generálny riaditeľ

od Martin Tkáč

Brad Garlinghouse, generálny riaditeľ spoločnosti Ripple, uviedol, že jeho spoločnosť robí „celkom dobrý pokrok“ v právnom boji s americkou komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC). Očakáva, že závery budú dosiahnuté v roku 2022.

Ripple zvlnenie

V rozhovore pre CNBC Brad Garlinghouse uviedol, že žaloba proti SEC bola v prospech Ripple. Je však nepravdepodobné, že prípad bude vyriešený do konca roka 2021 vzhľadom na jeho povahu:

Napriek pomalému súdnemu procesu vidíme pomerne veľký pokrok.

Podľa generálneho riaditeľa si sudca kladie „dobré otázky“, pretože si „uvedomuje, že to nie je len o Ripple“. Výsledok prípadu bude mať širší dopad na celý sektor.

SEC obvinila emitenta XRP z nezákonného predaja tokenov v hodnote 1,3 miliardy dolárov v rámci neregistrovanej ponuky cenných papierov koncom roka 2020.

Na svoju obranu spoločnosť uviedla, že XRP by sa nemal považovať za cenný papier. Je to preto, že takáto klasifikácia ho zaraďuje pod silnejší regulačný dohľad. Garlinghouse navyše uviedol, že neschopnosť americkej vlády zaviesť komplexné pravidlá v kryptomenovom priestore je „frustrujúca“.

Dokonca kritizoval národného regulátora cenných papierov za to, že je jedinou agentúrou na svete, ktorá trvá na tom, že token XRP je skutočne cenný papier.

Majk Spirit NFT

Vojna SEC vs Ripple 

Po niekoľkých obvineniach z oboch strán bitka v auguste tohto roku nabrala na obrátkach. Ochrancovia Ripple požadovali zverejnenie akcií XRP medzi zamestnancami SEC.

Ripple odhalil, že regulátor do 16. januára 2018 „neprijal ani neuložil“ žiadne pravidlá obmedzujúce obchodovanie s kryptomenami medzi jeho zamestnancami. To ukázalo, že až do tohto bodu Komisia tvrdila, že digitálne aktíva nie sú cennými papiermi.

Po celý čas, od roku 2013 do minimálne 19. januára 2018, mohli zamestnanci SEC slobodne nakupovať, predávať a držať XRP, bez akýchkoľvek obmedzení zo strany SEC.

O niekoľko dní neskôr sa zostatok naklonil v prospech komisie. Dostal prístup k chýbajúcim interným správam od Ripple’s Slack messenger. Predtým spoločnosť odmietla odovzdať veľkú časť konverzácie.

Ako dôvod uviedla chybu spracovania. Podľa správy SEC obsahujú „diskusie o ochote Ripple vytvoriť špekulatívne obchodovanie na XRP“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár