Ricardo Salinas, jeden z najbohatších mexických podnikateľov, investoval veľkú časť svojho majetku do BTC. Čo si dnes myslí o bitcoine?

Jeden z najbohatších mexických podnikateľov priznal, že značnú časť svojho majetku investoval do trhu s kryptomenami. Má nejaké výčitky?

od Martin Tkáč

Ricardo Salinas hovorí o svojej investícii do BTC

Ricardo Salinas (v skutočnosti: Ricardo Benjamín Salinas Pliego), ako sa o ňom hovorí, je mexický podnikateľ, zakladateľ a prezident spoločnosti Grupo Salinas, podnikového konglomerátu pôsobiaceho v oblasti telekomunikácií, médií, finančných služieb a maloobchodu. Teraz priznal, že je fanúšikom bitcoinu.

„Myslím si, že bitcoin sa stane veľmi žiadanou formou peňazí. Ľudia to nakoniec pochopia a potom im už nebude možné zabrániť v kúpe bitcoinu,“

– povedal mexický miliardár v rozhovore s Natalie Brunellovou.

Zaujímavé je, že on sám investoval nielen do BTC, ale aj do ťažobných centier na kryptomeny. Na druhej strane neodporúča kupovať dlhopisy.

„Určite nemám žiadne dlhopisy. V súčasnosti mám približne 60 % svojho majetku v BTC a 40 % v tvrdých aktívach, ako sú ropa, plyn a zlaté bane,“

– povedal ešte v roku 2022.

Bitcoin

Prvý nákup za 200 USD

Salinas priznal, že „jeho prvá fascinácia bitcoinom bola, keď táto kryptomena stála 200 USD“. Keď sa kurz zvýšil na 800 USD, digitálne mince predal. Potom sa vrátil na trh a mince držal až do výšky 17 000 USD.

V rozhovore s Brunellom sa netajil tým, že je fanúšikom kryptomien, keďže súčasný tradičný systém fiat mien označil za mechanizmus „masívnej krádeže kúpnej sily“. Je, podľa neho, už zo svojej podstaty chybný, keďže podporuje len krátkodobé investície. Na druhej strane, BTC je pravý opak – je to mena, do ktorej sa oplatí investovať niekoľko rokov.

Salinas, hoci je sám miliardárom, poukazuje na to, že súčasný peňažný systém je príčinou rastúceho majetkového rozvrstvenia ľudí. A skutočne, podľa mnohých štúdií sociálna nerovnosť rastie a dnes dosahuje rekordnú úroveň.

Bitcoin by mohol byť všeliekom na uvedený problém. Všetko spočíva v decentralizovanom charaktere kryptomeny. V Salinasových očiach je BTC menou, ktorá môže viesť k dosiahnutiu finančnej slobody, a tým aj k zvýšeniu práv jednotlivca. Ako zdôraznil, bitcoin je tiež nezávislý od vládnej kontroly. Ako pravdepodobne vie každý z našich čitateľov, bitcoin nemožno náhle pridať alebo – ako to môže byť reálne v určitom čase v prípade CBDC – odobrať jeho držiteľovi.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár