Regulačné orgány EÚ schválili francúzske bitcoinové ETF

od Martin Tkáč

Francúzske regulačné orgány povolili spoločnosti Melanion Capital ponúkať ETF spojené s bitcoinmi v Európskej únii. Aj keď toto aktívum úplne nekorelovalo s cenou kryptomeny, jeho široký medzinárodný trh a korelácia 90%  znamená zásadný pokrok v tom, ako sa investori môžu dostať k bitcoinu.

Bojujte o bitcoinové ETF

Boj o vytvorenie legálneho bitcoinu ETF schváleného regulátormi je dôležitým procesom, ktorý prebieha už roky. ETF je typ derivátu, ktorý má vlastnú hodnotu nastavenú tak, aby zodpovedala hodnote nejakého externého hmotného alebo nehmotného majetku.

Môže to byť napríklad zlato alebo zvýšenie podielu konkrétnej súkromnej spoločnosti. Mechanizmy udržiavania tohto ocenenia na správnej úrovni môžu byť náročné. V ETF by ste mali očakávať mierne výkyvy vo vzťahu k skutočnej hodnote. Pre väčšinu týchto fondov sú však k dispozícii komplexné arbitrážne systémy, ktoré správcom aktív umožňujú rýchlo a presne reagovať na zmeny.

Vytvorenie ETF s hodnotou spojenou s bitcoinom už bolo úspešné vo viacerých krajinách. Napríklad spoločnosti z Brazílie a Kanady spustili v roku 2020 vlastné ETF. Odvtedy sa do týchto zaujímavých nových investičných produktov naliali milióny dolárov. Napriek svojim pôsobivým výsledkom však americké regulačné orgány stále neschválili žiadne ETF kryptomeny.

Model Ucits

Aj keď je americký trh stále skeptický, uvedenie produktu Melanion na trh je dôležitým medzníkom pre jeden z najväčších trhov s kryptomenami na svete – Európsku úniu. Spoločnosť Melanion Capital sa pokúsi dosiahnuť tento cieľ pomocou modelu Ucits. Ucits je finančný model vyvinutý pred 30 rokmi s vysokou úrovňou ochrany investorov. V súčasnosti Ucits používa väčšina európskych podielových fondov a je dôveryhodným nástrojom pre investorov.

„Väčšina rúrok tradičného finančného systému však prestáva mať prístup k bitcoinom,“ povedal Jad Comair, generálny riaditeľ spoločnosti Melanion. „ETF bolo skutočnou výzvou vzhľadom na citlivosť a politiku, ktorá v súčasnosti obklopuje bitcoin a investuje do bitcoinu.“

Z týchto dôvodov nemá toto nové ETF žiadny priamy kontakt s bitcoinmi. Namiesto toho je jeho komplexný arbitrážny systém používaný na správu ceny fondu zapletený do desiatok súvisiacich akcií, v odvetviach, ako je ťažba bitcoinov, blockchainová technológia, fintechový výskum atď. Melanion pomocou týchto rôznych pák tvrdí, že môže korelovať ETF s bitcoinmi tak vysoko ako 90 %.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár