Regulačné orgány chcú oddeliť Signature od kryptomien

Prípad v nedeľu zatvorenej banky Signature, ktorá bola kľúčovým partnerom mnohých kryptomenových spoločností, naďalej prináša nové prekvapivé správy. Okolo celého incidentu sa začal vytvárať naratív, ktorý naznačuje, že cieľom zásahu regulačných orgánov bolo zastrašiť naše odvetvie. Teraz bola banka ponúknutá na predaj. Regulačné orgány si však stanovili jednu podmienku - úplné oddelenie inštitúcie od kryptomien.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Signature so zákazom kryptomien?

Signature bola považovaná za jednu z najpriateľskejších bánk voči odvetviu kryptomien. Jej služby využívalo mnoho kľúčových hráčov na tomto trhu. Najznámejšie partnerstvá sa týkajú burzy Coinbase, vydavateľa stablecoinov Paxos alebo neúspešného veriteľa kryptomien Celsius.

Po tom, čo regulačné orgány v nedeľu banku zatvorili, sa začala šíriť teória, že v skutočnosti nešlo o ochranu vkladov. Namiesto toho vraj skutočným cieľom konania úradov bolo potlačiť odvetvie digitálnych aktív. Bizarné vyšetrovanie údajného prania špinavých peňazí a vyvolaná panika medzi klientmi banky len podporili obavy, že celá kauza má „druhé dno“.

Americká Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC) včera oslovila potenciálnych kupcov Signature. Oznámila im, že svoje ponuky na odkúpenie akcií banky môžu predložiť do budúceho piatku. Navyše sa na ponukovom konaní môžu zúčastniť len inštitúcie s riadnym bankovým štatútom.

Nie je to však táto informácia, ktorá u mnohých vyvolala obavy. FDIC totiž upozorňuje, že každý potenciálny kupec Signature musí podpísať čestné vyhlásenie, v ktorom uvedie, že sa nebude podieľať na aktivitách súvisiacich s kryptomenami. Je to náhoda?

Kryptomeny

Posledné týždne nám prinášajú čoraz prekvapivejšie správy, pokiaľ ide o pokusy amerických regulačných orgánov poškodiť toto odvetvie. Agresívna politika americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) pri presadzovaní pravidiel pre subjekty pôsobiace v oblasti kryptomien podnietila nepokojnú náladu. Mohli by byť prípady týkajúce sa zákazu stakingu burzy Kraken alebo prerušenia vydávania stablecoinov v USD burzou Binance spoločnosťou Paxos len predzvesťou masívneho útoku zo strany úradov?

Včera americký kongresman – Tom Emmer – poslal FDIC špeciálny list, v ktorom varoval, že federálne orgány sa „zbroja“ s cieľom vylúčiť kryptomeny z bankového sektora.

„Tieto kroky, ktorých cieľom je využiť nedávnu nestabilitu v bankovom sektore ako zbraň, katalyzovanú katastrofálnymi vládnymi výdavkami a bezprecedentným zvyšovaním úrokových sadzieb, sú hlboko nevhodné a mohli by viesť k širšej finančnej nestabilite,“ píše Emmer v liste Martinovi Gruenbergovi, predsedovi FDIC.

Regulačné orgány odmietajú tvrdenia, že ide o kryptomeny

Ministerstvo finančných služieb štátu New York (NYDFS) reagovalo na hlasy obviňujúce regulačný orgán z „číhania“ na využitie bankovej krízy na poškodenie kryptomien. Inštitúcia kategoricky odmieta tvrdenie člena Podpisovej rady Barneyho Franka, že zatvorenie banky malo vyslať odkaz sektoru digitálnych aktív.

NYDFS uviedol, že ich rozhodnutie bolo spôsobené „výraznou krízou dôvery vo vedenie banky“. Úrad bol počas víkendu svedkom masívneho odlivu finančných prostriedkov z vkladov banky, uviedol. Keď predstavitelia NYDFS chceli od vedenia banky konkrétne údaje, bohužiaľ ich nedostali.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár