Recesia v USA je potvrdená! S&P klesá o 2 % a bitcoin sa mierne zotavuje

Bureau of Economic Analysis (BEA) oznámil, že Spojené štáty upadli v druhom štvrťroku 2022 do technickej recesie. To len potvrdilo to, čo analytici dlho predpokladali.

od Simona

Newsletter news

BEA vo štvrtok uviedla, že ekonomika klesla „v druhom štvrťroku 2022 o 0,6 percenta po 1,6 percentnom poklese v prvom štvrťroku.“ To znamená, že recesia v USA začala.

Po týchto správach index S&P 500, ktorý meria a sleduje výkonnosť 500 najlepších akcií kótovaných v USA, klesol o 2,11 %.

Bitcoinu sa však vo štvrtok darilo lepšie. Spočiatku zaznamenal pokles na dolnú hranicu 18 843 dolárov. Neskôr sa výrazne odrazil a uzavrel deň na 19 591 dolároch.

Recesia v USA: Skutočnosť prichádza

Predchádzajúci týždeň bol na svetových trhoch plný rôznych dojmov. Konečné potvrdenie, že Spojené štáty už vstúpili do technickej recesie, neprinieslo ani úľavu, ani priestor na optimismus.

V programe Bloomberg sa Seema Shah, hlavná globálna strategička globálnych investorov,  nijako nesnažila situáciu osladiť. Na otázku, či nás to ešte viac zabolí, Shah dôrazne odpovedala kladne:

„Určite. Myslím si, že Q3 bol trochu umiernenejší.“

Potom dodala:

„V júli a auguste zaplavil trh takmer absurdný optimismus a nádej, že Fed a centrálne banky kapitulujú pred slabým rastom. Potom sa zistilo, že tu vládne iba jeden hosť a že to bola inflácia. To vrátilo všetky očakávania späť k vyšším sadzbám, nízkemu rastu a samozrejme nižším ziskom. To zase tlačí trh nadol. Ešte to neskončilo.“

Podľa Shah je jedným z najväčších problémov USA silný pracovný trh. So správou, že počet žiadostí o status nezamestnanosti je už pod 200 000, je boj s infláciou mimoriadne náročný. To by mohlo nakoniec prinútiť Fed torpédovať svoj vlastný pracovný trh.

Shah povedal, že „silný pracovný trh bude záhubou USA, pretože pokiaľ bude trh práce silný, Fed má stále čo robiť. A musí to ísť do extrému. Vyvolajú tvrdé pristátie.“

inflácia

Boj o zníženie inflácie pokračuje

Vlády na celom svete teraz čelia realite prísnej politiky blokovania COVID-19. Vážne to poškodilo produktivitu, aj keď vlády devalvovali svoje meny prostredníctvom programov kvantitatívneho uvoľňovania.

Boj proti inflácii sa stal obsedantným cieľom politických režimov po celom svete. Výnimkou je Spojené kráľovstvo, ktoré namiesto toho znížilo dane a oznámilo novú vlnu výdavkových plánov.

Prvé indície naznačujú, že tento plán je chybný. Americkí poradcovia sú v súčasnosti znepokojení ekonomickou nezodpovednosťou vlády Spojeného kráľovstva.

Ako uviedla Gina Raimondo z Bloombergu, americká obchodná tajomníčka povedala:

„Politika znižovania daní a súčasného zvyšovania výdavkov nie je politikou, ktorá bude bojovať s infláciou v krátkodobom horizonte alebo vás postaví do dobrej pozície z dlhodobého hľadiska.“

Potom povedala, že „investori a podnikatelia chcú vidieť, že svetoví lídri berú infláciu veľmi vážne.“

Recesia v USA spojená so šokom z bezohľadnej britskej hospodárskej politiky znamená, že ďalšie finančné ťažkosti sa zdajú byť samozrejmosťou.

Podľa Shah však to najhoršie ešte len príde. Takže na otázku, aké príležitosti na tomto trhu ešte existujú, analytička priznala, že odpoveď na túto otázku je čoraz zložitejšia.

Povedala len:

„Zvýšte svoju likviditu, aby ste mohli využiť príležitosti.“

Dobrá rada pre každého, kto má v zálohe likviditu. Keď sa konečne začne výpredaj, počet prekapitalizovaných retailových investorov môže byť v skutočnosti veľmi malý.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár