Rada pre finančnú stabilitu v októbri predstaví svoju globálnu legislatívu v oblasti kryptomien

od Martin Tkáč

Rada pre finančnú stabilitu (FSB), zložená z daňových úradníkov a centrálnych bankárov G20, pracuje na globálnej legislatíve v oblasti kryptomien.

NEWSLETTER okrypte.sk
Regulácie sú reakciou na nedávne poklesy v sektore kryptomien, v dôsledku ktorých väčšina investorov utrpela značné straty. V minulosti sa FSB zameriavala najmä na monitorovanie sektora.

FSB chce regulovať stablecoiny

Podľa FSB sa niektoré nariadenia zamerajú najmä na navrhovanie usmernení pre správu stablecoinov. Tento sektor trhu upútal pozornosť po kolapse ekosystému Terra, ktorý odštartoval turbulencie na trhu s kryptomenami.

„V októbri podá FSB ministrom financií a guvernérom centrálnych bánk G20 správu o regulačnom a dozornom prístupe k stablecoinom a iným kryptomenám. Členovia FSB sú povinní vykonávať svoje vynucovacie právomoci v rámci právneho rámca ich jurisdikcie

 

– dodala FSB

Stojí za zmienku, že napriek navrhovanej regulácii pre sektor kryptomien nemá FSB legislatívny mandát. Jej členské štáty sa však môžu zaviazať k presadzovaniu navrhovanej legislatívy.

Globálne predpisy pre sektor kryptomien

FSB spolupracuje s ďalšími globálnymi agentúrami na implementácii jednotného regulačného rámca pre kryptomeny, vrátane Medzinárodnej organizácie komisií pre cenné papiere (IOSCO). Spolupráca súvisí s reguláciou cezhraničného charakteru kryptomien a ochranou finančnej stability. Bude zahŕňať aj výmenu informácií na globálnej aj regionálnej úrovni.

Cezhraničný charakter krypto aktív a trhov si vyžaduje solídny súbor politických odporúčaní na podporu konzistentného a koordinovaného regulačného úsilia. Pri vykonávaní svojej práce bude IOSCO Fintech Task Force úzko spolupracovať s ďalšími medzinárodnými orgánmi s cieľom riešiť prioritné oblasti integrity trhu a ochrany investorov, ako aj vplyvu kryptomien na globálnu finančnú stabilitu.

 

– povedal predseda FTF Tuang Lee Lim

Komisia 7. júla zverejnila svoje návrhy na riadenie odvetvia v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov. Rámec vyvinutý skupinou Fintech sa zameria na kryptomeny a digitálne aktíva a decentralizované financie (DeFi). Očakáva sa, že správa s politickými odporúčaniami pre tieto sektory trhu bude zverejnená do konca roka 2023.

Ochrana investorov

Podľa pracovnej skupiny zriadenej začiatkom tohto roka sú straty investorov spôsobené najmä nedostatočnou reguláciou. FTF preto naznačila, že je potrebné chrániť investorov a reagovať na potreby trhu.

Ambiciózny plán IOSCO poskytne globálnu politiku, ktorú potrebujú regulačné orgány na riešenie vážnych hrozieb, ktoré predstavuje rýchlo sa vyvíjajúci, zložitý a neprehľadný ekosystém kryptomien, pri zachovaní sociálnych výhod inovácií.

– povedal Ashley Alder, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ IOSCO

zdroj: beincrypto.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár