Quentin Tarantino a Miramax sa zhodli na NFT „Pulp Fiction“

Quentin Tarantino a Miramax sa zhodli na NFT „Pulp Fiction“

Slávny režisér Quentin Tarantino sa dožil konca takmer rok trvajúceho súdneho sporu s produkčnou spoločnosťou Miramax. Išlo o problematiku NFT a jeden z jeho ikonických filmov. Obe strany dospeli k dohode.

od Simona

Newsletter news

Quentin Tarantino na súde

Začnime však genézou problému. Prípad siaha do minulého novembra, keď Tarantino oznámil, že vydá NFT, ktoré bude spojené so zábermi jeho najslávnejšieho filmu „Pulp Fiction“. Ide o produkciu z roku 1994, vďaka ktorej bol v skutočnosti taký ikonický, akým je dnes.

Zaujímavosťou je, že v rámci vydania NFT zverejnilo zatiaľ nezverejnené fragmenty scenára a scény z filmu „Pulp…“. Vzhľadom na zápletku a zložitý strih filmu to bola pre fanúšikov celkom lahôdka, pretože každá z týchto scén im môže pomôcť vidieť snímku novým spôsobom.

Problém bol v tom, že Miramax tvrdil, že má výhradné práva na redistribúciu takéhoto materiálu, čo znamenalo, že režisér ho nemohol použiť na nové NFT. Spoločnosť teda Tarantina zažalovala.

Koniec prípadu už poznáme.

„Strany sa dohodli, že túto záležitosť nechajú za sebou a očakávajú spoluprácu na budúcich projektoch vrátane možných NFT,“ Tarantino a Miramax to teraz odovzdali v spoločnom vyhlásení zverejnenom v piatok.

Podmienky urovnania ani nová zmluva o spolupráci neboli zverejnené.

Dodajme, že v januári sa na aukcii predal prvý NFT z kolekcie Tarantino za vyše milión dolárov.

web 3.0

Autorské práva zo sveta Web2 v realite Web3

Prípad mnohí vnímali ako „klasický príklad autorských práv Web2 v prostredí Web3. Protarantinistický tábor tvrdil, že NFT, ktoré v čase vydania „Pulp…“ neexistovali, boli mimo dosahu médií, ktoré sú v dohode Miramax s potenciálnou redistribúciou.

Režisérova zbierka NFT funguje v sieti SCRT, ktorá je známa svojimi „tajnými“ NFT, ktoré môžu obsahovať multimédiá viditeľné len pre ich vlastníkov. Mechanika NFT bola tiež jadrom žaloby, keďže Miramax nikdy nevedel, aký obsah zabezpečený tokenmi v skutočnosti Tarantino distribuuje.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár