Prvýkrát v tomto roku zaznamenali bitcoinoví mineri viac výnosov ako etheroví

od Martin Tkáč

Prvýkrát v tomto roku majú mineri BTC väčšie príjmy ako mineri ETH, konkrétne v mesiaci jún. Obe skupiny však stále hodnotia straty z hľadiska ziskovosti ťažby kryptomien.

NEWSLETTER okrypte.sk
Bitcoin vynáša viac ako ethereum

Bitcoinoví mineri prvýkrát zaznamenali vyššie príjmy za daný mesiac ako mineri etherea. Obe tieto kryptomeny však nemajú prílišný dôvod na radosť, keďže ťažba oboch týchto kryptomien vykazuje klesajúce ziskové marže v dôsledku prevládajúceho medvedieho trhu.

Minulý mesiac vygenerovali mineri bitcoinov príjmy vo výške 656,47 milióna dolárov, podľa správy zverejnenej Binance 5. júla.

Medzitým, ETH mineri vykázali v júni čistý príjem 548,58 miliónov dolárov, čo je o viac ako 100 miliónov dolárov menej. Ide o výrazný zvrat situácie najmä z dvoch dôvodov.

Ťažobný trh ETH dominuje už viac ako rok, pričom ethereoví mineri predbehli bitcoinových o približne 100 miliónov dolárov mesiac predtým. Táto marža bola navyše v predchádzajúcich mesiacoch ešte vyššia.

Prvýkrát v tomto roku zaznamenali bitcoinoví ťažiari viac výnosov ako etheroví ťažiari

Zvrátenie situácie na ťažobnom trhu

Na základe už spomínanej správy došlo v priebehu posledných mesiacov k „uzavretému rozdielu“ medzi príjmami z ťažby bitcoinov a etherea. Až donedávna bol Ethereum lídrom v oblasti ziskovosti a teraz si sotva drží svoju pozíciu, keďže príjmy BTC minerov sa priblížili k podobným úrovniam.

S príchodom júna, keď neistota a tlak na trhu s kryptomenami narastá, sa ťažba bitcoinov stala výnosnejšou.

V súčasnosti však zisk minerov oboch kryptomien priamo úmerný cenám kryptomien, ktoré ťažia. To znamená, že ich príjem sa vzhľadom na prebiehajúce krypto-obdobie výrazne znížil.

Napríklad ťažba jedného bitcoinového bloku garantuje minerovi odmenu 6,25 BTC. Počas bitcoinového ATH v novembri 2021, keď bola cena pôvodnej kryptomeny 69 000 USD, bola táto cena ekvivalentná 431 250 USD.

Teraz, keď BTC dramaticky klesol, hodnota klesla o 60% na iba 120 000 USD, zatiaľ čo BTC zostáva na úrovni približne 20 000 USD. Príjmy minerov sú momentálne na najnižšej úrovni za posledné dva roky.

Mineri etherea čelia podobnej situácii, keďže táto kryptomena klesla na približne 1 100 dolárov. Binance vo svojej správe uvádza:

S klesajúcimi cenami na trhu sa výnosy z ťažby, napriek rovnakému objemu mincí, výrazne prepadli voči doláru

zdroj: cointelegraph.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár