Prvý dom predaný pomocou NFT

NFT získavajú stále novšie aplikácie. V Spojených štátoch sa po prvý raz v histórii predal skutočný dom v podobe tohto typu tokenu.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Kúpte si dom jedným kliknutím

Dom sa nachádza v Columbii v Južnej Karolíne. Pozostáva z troch spální, veľkej obývacej izby, jedálne, kuchyne, šatníka, dvoch kúpeľní a verandy. Celý náklad bol 175 000 dolárov. Property-NFT bol predaný na Roofsctock, digitálnej realitnej platforme.

Aký bol proces predaja? Najprv bolo potrebné tokenizovať majetok. V tomto prípade išlo o vytvorenie NFT, čiže digitálneho certifikátu vlastníctva. Potom sa proces nákupu stáva jednoduchým: osoba, ktorá kupuje NFT, sa automaticky stáva vlastníkom domu.

Nikdy som si nepredstavoval, že by som si mohol kúpiť dom jedným kliknutím namiesto toho, aby som prechádzal časovo náročným a ťažkopádnym tradičným nákupným procesom. Namiesto toho, aby som mesiace čakal na ocenenie a prípravu listín, mohol som si jedným kliknutím kúpiť plne poistenú nehnuteľnosť, hovorí kupujúci domu Adam Slipakoff.

„Míľnikom je poskytovanie radikálne jednoduchého spôsobu nákupu a predaja nehnuteľností jedným kliknutím pomocou technológie web 3.0,“

– komentoval Geoff Thompson zo spoločnosti Roofstock.

Oplatí sa však takto kupovať byty a domy? Odborníci tvrdia, že eliminuje okrem iného poplatky pre maklérov a dáva vám možnosť investovať v digitálnom svete.

Predaj domu v Kolumbii ako NFT je prvým takýmto prípadom na svete.

Je však vhodné dodať, že plošné prijatie NFT v tejto podobe by si vyžiadalo aj zmenu zákona. Na Slovenku nie je možné predať nehnuteľnosť formou NFT.

Výzvy, ktorým čelia zákonodarcovia

Ako môžete vidieť, v reálnom svete existuje revolúcia súvisiaca s možnosťami, ktoré ponúkajú technológie Web3. Ak sa proces predaja nehnuteľností prostredníctvom NFT stane populárnym, bude si to vyžadovať reakciu regulátorov a úradníkov – reformu práva a liberalizáciu predpisov týkajúcich sa, okrem iného, len predaj domov, bytov alebo pozemkov.

Dnes sa však NFT najčastejšie využívajú na prevod vlastníctva umeleckých diel, grafiky, vizualizácií, hudby a gadgetov. Čoraz častejšie siahajú po neznámych umelcoch.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár