Prvý bitcoinový ETF bude debutovať v Austrálii budúci týždeň

od Martin Tkáč

Zatiaľ čo americké regulačné orgány naďalej odmietajú žiadosti o zavedenie bitcoinového spotového ETF, Austrália sa vybrala cestou Kanady. Prvý fond tohto typu v histórii bude debutovať na Cboe budúci týždeň.

V správe z 19. apríla sme si prečítali, že hlavný austrálsky regulátor kapitálového trhu ASX Clear, zhromaždil štyroch účastníkov pripravených splniť prísne maržové požiadavky. Tieto vklady sú nevyhnutné na krytie rizika vyrovnania BTC, ktoré je známe svojou volatilitou.

Tri z nich sú inštitucionálne subjekty a posledný je „významný retailový účastník ochotný poskytnúť 42 % marže požadovanej ASX Clear“.

Hamish Treleaven, vedúci oddelenia rizika agentúry, potvrdil, že ASX má v súčasnosti „minimálny počet zúčtovacích členov, čo znamená, že je v prevádzke“.

Cosmos BTC ETF už 27. apríla

Úradníci zajtra budú informovať účastníkov trhu o schválení agentúry. Potom dostanú sedem dní na „prípravu na nový produkt“. Výsledkom je, že bitcoinový ETF Cosmos Asset Management bude môcť začať kótovať na burze Cboe 27. apríla.

Podľa správy Cosmos je BTC ETF „fond fondov“. Investuje do Purpose Bitcoin ETF pôsobiaceho v kanadskom Toronte. Ako bolo oznámené minulý rok, kanadské úrady schválili niekoľko bitcoinových ETF, vrátane vyššie uvedeného.

Americká komisia pre cenné papiere a burzy zároveň stále odmieta žiadosti o bitcoinové spotové ETF. SEC doteraz povolila spustenie výmenných fondov len pre futures kontrakty.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár