Projekt Teleport poskytne viac súkromia pri prevode bitcoinov

od Simona

Aktuálna verzia projektu Teleport implementuje technológiu CoinSwap. Cieľ? Zlepšiť súkromie v bitcoinovej sieti tým, že transakcie budú „neviditeľné“.

Teleport je navrhnutý tak, aby pomohol zachovať súkromie

Vývojári už dlho pracujú na tom, aby bola bitcoinová sieť viac súkromná. Dnes je každá transakcia odoslaná pomocou bitcoinu uložená v blockchaine, takže ju môže vidieť každý. Minulý týždeň však vývojár Chris Belcher, vydal alfa verziu Teleportu, implementáciu technológie „CoinSwap“.

Jeho účelom je rámcovať súkromie bitcoinových prevodov tým, že transakcie sú „neviditeľné“.

Prvá verzia projektu s otvoreným zdrojovým kódom však ešte nie je úplne pripravená na bezpečnú transakciu a vyžaduje si ďalšie testovanie. Chýbajú mu kľúčové funkcie potrebné na úplné skrytie transakcie.

„Dá sa spustiť Teleport aj v mainnete, ale vyskúšajú to len odvážni a len s malými čiastkami prostriedkov“.

Sám sa však domnieva, že Teleport má náskok pred CoinJoins, primárnym mechanizmom ochrany súkromia, ktorý v súčasnosti využívajú Wasabi, Samourai a JoinMarket.

„Predstavte si novú technológiu ochrany osobných údajov pre bitcoiny, ako je CoinJoin, ktorú však nemožno zablokovať pretože transakcie vyzerajú presne ako bežné transakcie“.

Načo to všetko je?

Používatelia, ktorím záleží na súkromí, dnes používajú peňaženky Wasabi a Samourai. Spomínaný CoinJoins „mieša“ bitcoiny používateľa s bitcoinmi mnohých iných používateľov, čím transakciu akoby zatajil.

Problém je v tom, že aj keď sa CoinJoins skrýva, kam sa bitcoiny používateľa posielajú oklamaním prehľadávačov reťazca, po analýze blockchainu stále môžete vidieť, že niekto službu použil.

Na druhej strane, ak sa to urobí správne, transakcie CoinSwap nemožno v reťazci zistiť. Vyzerajú ako bežné transakcie.

„Predstavte si budúcnosť, kde má používateľka Alice bitcoiny a chce ich posielať s maximálnym súkromím, takže vytvorí špeciálny druh transakcie pomocou adresy B. Ale v skutočnosti jej coiny idú na adresu peňaženky Z, ktorá vôbec nesúvisí s adresou A ani s B“.

Transakcia sa tak istým spôsobom „teleportuje“ inam, ako si niekto zvonku myslí, odtiaľ pochádza názov projektu „Teleport“.

Aj keď je teraz možné vykonávať CoinSwap cez Teleport, softvér ešte nespôsobuje, že transakcie CoinSwap vyzerajú ako bežné transakcie. A to je ďalšia „naozaj veľká práca“ na Belcherovom zozname úloh.

A tu prichádza kryptografická technika ECDSA-2, ktorá môže byť použitá na to, aby naše transakcie vyzerali ako normálne „jednotné podpisy“, ktoré sú „prevažne bežné a poskytujú obrovský súbor anonymity,“ píše Belcher.

„Mojím cieľom je, aby sa projekt Teleport rozvinul do praktického a bezpečného projektu na hlavnej bitcoinovej sieti, použiteľný samostatne ako druh aplikácie na miešanie bitcoinov alebo ako knižnica, ktorú implementujú existujúce peňaženky, umožňujúc svojim používateľom odosielať transakcie CoinSwap dotykom, tlačidla s oveľa väčším súkromím, než bolo možné predtým“.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár