Príjmy Nvidie z kariet na ťažbu kryptomien klesli o 77 %

Príjmy Nvidie z kariet na ťažbu kryptomien klesli o 77 %

Výrobca počítačových čipov Nvidia zaznamenal pokles príjmov zo svojho hardvéru na ťažbu kryptomien. V treťom štvrťroku 2021 boli tržby spoločnosti 105 miliónov dolárov. V apríli to však bolo len 24 miliónov, čo je pokles o 77 %.

od Simona

Podľa dokumentácie boli príjmy spoločnosti Nvidia z Crypto Mining Processor (CMP) za rok 2021 550 miliónov USD, len 0,2 % z celkových príjmov spoločnosti, ktoré v tomto období dosiahli 26,91 miliárd USD.

Tento výsledok je v súlade s predchádzajúcimi predpoveďami Colette Kress, finančnej riaditeľky spoločnosti. Tvrdila, že príjmy CMP „budú klesať zo štvrťroka na štvrťrok na veľmi zanedbateľnú úroveň vo štvrtom štvrťroku“.

Predaje CMP boli počas celého roka pod očakávaniami. A to aj napriek silnému začiatku roka, keď Nvidia zvýšila odhad príjmov za prvý štvrťrok na 150 miliónov dolárov. Tržby za druhý štvrťrok nedosiahli pôvodne plánovaných 400 miliónov dolárov. Spoločnosť v tom období získala len 266 miliónov dolárov. V treťom štvrťroku tržby ďalej klesli na 105 miliónov dolárov.

To by však Nvidiu nemalo príliš znepokojovať, keďže jej celkové zisky vo fiškálnom roku 2021 vzrástli o 61 %.

Nvidia a kryptomeny

Nvidia vyvinula CMP na zníženie dopytu po svojich grafických procesoroch (GPU) od minerov kryptomien. Hoci baníci bitcoinov prešli z GPU na dedikované ASIC, stále je výhodné ťažiť pomocou nich iné kryptomeny, ako napríklad ethereum.

Tvárou v tvár odporu zo strany svojej hlavnej spotrebiteľskej základne hráčov sa Nvidia najprv pokúsila znížiť počet svojich GPU, aby boli „menej žiaduce“ pre minerov. Potom v roku 2021 uviedla na trh špecializovanú CMP.

Nvidia vo svojom podaní uviedla, že hoci sú jej grafické karty schopné ťažiť kryptomeny, má „obmedzený prehľad o tom, ako veľmi to ovplyvňuje celkový dopyt“. Spoločnosť poukázala na meniaci sa charakter trhu s kryptomenami a zmeny v metódach overovania transakcií. Bolo to presne o nadchádzajúcom posune etherea od proof-of-work ku konsenzu proof-of-stake.

Výrobca čipov tiež dodržal svoj záväzok obmedziť ťažbu kryptomien na svojich GPU.

Spoločnosť uviedla:

„Takmer všetky desktopové GPU GeForce Ampere majú Lite Hash Rate. Sú navrhnuté tak, aby pomohli nasmerovať GPU GeForce k hráčom“.

Ostatní výrobcovia GPU oznámili, že nepôjdu v stopách Nvidie. Klesajúce príjmy spoločnosti ich neodradili od začatia činnosti v odvetví zariadení na ťažbu kryptomien. Nie je to tak dávno, čo spoločnosť Intel oznámila, že vyvíja nový „úsporný“ čip na ťažbu bitcoinov. Očakáva sa, že bude tisíckrát efektívnejší ako konkurenčné produkty.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár