Prijatie stablecoinov bude znamenať úspech odvetvia kryptomien

od Martin Tkáč

Aká je najlepšia vec, ktorú by ekosystém kryptomien mohol urobiť, aby zabezpečil svoj globálny úspech? Stabilná dominancia. Aspoň to tvrdí Emin Gün Sirer, generálny riaditeľ spoločnosti Ava Labs, ktorá stojí za úspešným protokolom Avalanche.

V rozhovore pre Business Insider vysvetlil, že vo svete decentralizovaných mien „musí vládnuť stabilita“. Najmä ak majú byť atraktívne pre širokú verejnosť.

Stablecoiny budú ďalšou veľkou vecou

Emin Gün Sirer v rozhovore pre Business Insider ubezpečil, že skutočný úspech kryptomien ako sociálneho fenoménu príde, keď sa stablecoin stane mincou číslo 1 z hľadiska trhovej kapitalizácie.

Nikdy si nebudeme blízki, kým mincou číslo jeden nebude stablecoin. Toto je moja skutočná úspešnosť.

Jednoznačne najdôležitejším stablecoinom vo svete kryptomien je tether (USDT). Jeho trhová kapitalizácia sa pohybuje okolo 70 miliárd dolárov a patrí mu štvrté miesto v zozname najväčších kryptomien.

O 6 miest nižšie je USD Coin, minca prevádzkovaná spoločnosťami Circle a Coinbase. Jeho trhová kapitalizácia je 33 miliárd dolárov, ale jeho vzťah s americkými regulačnými orgánmi je priateľskejší ako tether.

Emin Gün Sirer očakáva, že používanie stablecoinov porastie najmä medzi používateľmi DeFi. Výhodou týchto mincí by bolo predovšetkým to, že používatelia by mohli kontrolovať hodnotu, s ktorou obchodujú.

Ľudia si chcú požičiavať a chcú stabilnejšie mince, takže očakávam, že budú rásť reťazce a kruhy a to bude naozaj vzrušujúce.

Ťažký oriešok

Kryptomeny boli výplodom kyberpunkerov, ktorí hľadali spôsob, ako uniknúť tradičným financiám. Emitenti stablecoinov však použili túto technológiu na nahradenie súčasného systému.

Vo všeobecnosti je stablecoin plne krytý hotovosťou, jej ekvivalentmi alebo aktívami, ktoré zaručujú, že každý token je ekvivalentný konkrétnej jednotke. 1 USDC token má teda hodnotu 1 USD a 1 gram zlata má hodnotu 1 Digix.

To však znamená, že stablecoiny závisia od centralizovaného subjektu. Napríklad USDT kontroluje Tether Inc, USDC Circle a BUSD Binance.

Okrem vyššie spomenutých filozofických problémov je tu ešte jeden problém. Centralizácia stablecoinov je slabinou, ktorá by mohla umožniť prísnejší regulačný režim a dokonca aj vládnu kontrolu.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár