Prijatie kryptomeny rastie rekordným tempom

od Martin Tkáč

Používanie kryptomien po celom svete sa od minulého roka výrazne zvýšilo. Dôvodom je nielen rozmach na trhu, ale aj veľký príliv inštitucionálnych investorov. Od januára 2020 do januára 2021 sa počet kryptomenových peňaženiek používaných na celom svete zvýšil o 45% na približne 66 miliónov.

Štúdia Chainalysis

V auguste spoločnosť Chainalysis predstavila svoj vôbec druhý globálny index adopcie kryptomien, ktorý zaznamenal 880% nárast v dôsledku obchodovania P2P a používania digitálnych mien na rozvíjajúcich sa trhoch, ako je Afrika. Tím spoločnosti sledoval údaje od 7 000 poskytovateľov služieb a zistil „významnú aktivitu“ v 158 krajinách.

Napriek veľkým krokom inštitucionálnych investorov, ako je napríklad MicroStrategy, Vietnam dosiahol vrchol indexu adopcie. Nasledujú India a Pakistan. Šesť z 20 najlepších krajín v indexe sú Afričania.

Podľa Kim Grauer, ktorá vedie výskumný tím v Chainalysis, spoločnosť v tomto roku zvolila veľmi cielený prístup ku kvantifikácii rozsahu adopcií kryptomenami. Na zachytenie tejto aktivity bola zavedená úplne nová metodika a metrika.

Existuje mnoho extrémne veľkých prevodov z inštitúcií, ktoré nám poskytujú dôležité údaje. A v skutočnosti všetky veci, ktoré sme urobili, pokiaľ ide o hmotnosti a pomery, boli zamerané hlavne na zachytenie dennej aktivity miestnych obyvateľov majiteľa obchodu alebo bežného človeka, ktorý prijíma prevody v kryptomenách, povedala.

Dodala, že akcie najväčších hráčov sú pre spoločnosť menej dôležité.

Podľa správy napríklad od júna 2020 do júla 2021 predstavovali prichádzajúce prevody kryptomien z krajín mimo Afriky 96% z celkového objemu transakcií s kryptomenami na kontinente. Ukazuje tiež, že Afrika má najväčší podiel objemu transakcií peer-to-peer (P2P), pred ostatnými rozvíjajúcimi sa trhmi, ako je Latinská Amerika a stredná a južná Ázia. Afrika má tiež najväčší maloobchodný trh s kryptomenami, ktorý predstavuje 7% z celkového trhu.

Metodika

Spoločnosť Chainalysis použila na vyhodnotenie krajín podľa indexu adopcie tri ukazovatele:

celkovú hodnotu kryptomien prijatých krajinou, hodnotu kryptomien vymenených neprofesionálnymi investormi (počítajúc iba transakcie pod 10 000 dolárov) a objem obchodovania P2P.

Všetky tri miery boli vážené paritou kúpnej sily (PPP) na obyvateľa, ktorá meria schopnosť jednotlivca v danej krajine kúpiť si konkrétny „kôš“ tovaru.

Krajiny ako Vietnam a Keňa, ktoré sa môžu pochváliť významnou aktivitou v oblasti kryptomien online v porovnaní s ich kombinovaným bohatstvom a kúpnou silou, sa tak dostali na prvé miesto v zozname.

Podľa Grauera, keby tím nevážil každú krajinu podľa PPP na obyvateľa, zoznam by bol drasticky odlišný. Potom by Čína a Spojené štáty boli na vrchole indexu, pokiaľ ide o počet obyvateľov.

Hyperinflácia

Grauer tiež uviedol, že Chainalysis sa tiež pokúsila zmerať prepojenie medzi prijatím kryptomeny a hyperinfláciou, pričom príkladom je Venezuela. Miera inflácie vo Venezuele v roku 2019 dosiahla úroveň až 10 miliónov percent. Minulý rok spoločnosť CoinDesk oznámila, že prijatie kryptomeny vo Venezuele, najmä obchodovanie s P2P, prudko vzrástlo. V tomto období hodnota venezuelského bolívaru voči doláru klesala, pretože ľudia hľadali spôsoby, ako si zaistiť úspory mimo svojej národnej meny.

Údaje z analýzy blockchainu ukazujú, že keďže bolívar v období od mája 2019 do júna 2021 klesal voči americkému doláru, objem obchodov na platforme P2P LocalBitcoins sa naďalej zvyšoval.

Grauer dodal, že analytici spoločnosti hovorili aj s Venezuelčanmi.

Hovorili o tom, že ľudia vo Venezuele sa teraz nesústredia na špekulácie s kryptomenami. Majú záujem o bežný život a prežitie, takže naši analytici vidia stále viac ľudí, ktorí sa z čistého zúfalstva obracajú na kryptomeny, povedal.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár