Priemerná cena plynu v sieti Ethereum klesla na 1,57 USD

od Martin Tkáč

Od januára 2021 do mája 2022 bol priemerný poplatok za plyn požadovaný sieťou Ethereum až okolo 40 USD. Teraz však priemerná cena plynu v reťazci klesla len na 1,57 USD, čo je najnižšia úroveň od roku 2020.

NEWSLETTER okrypte.sk
Používanie Etherea je čoraz lacnejšie

Najväčšou prekážkou ďalšieho dynamického rozvoja ekosystému Ethereum sú podľa odborníkov vysoké transakčné poplatky (t. j. spomínané poplatky za plyn). Hoci v skutočnosti „sú“, malo by sa nahradiť slovom „bývalé“.

Priemerný transakčný poplatok na blockchaine Ethereum teraz klesol na 0,0015 ETH alebo okolo 1,57 USD. Od decembra 2020 bola situácia úplne iná.

Viac ako rok, medzi januárom 2021 a májom 2022, bol priemerný poplatok za plyn požadovaný v sieti Ethereum okolo 40 dolárov.

Ale odkiaľ pochádza tento pokles? V súčasnosti to nie je výsledok konania programátorov, ktorí pracujú na reforme siete. Na druhej strane, denné tržby NFT prudko klesli a dosiahli ročné minimá. Ekosystém NFT zaznamenal v júni najhorší výkon v tomto roku. Celková hodnota obchodu klesla na 13,8 milióna dolárov.

ethereum lacny plyn

Pokusy o odstránenie problému

V novembri 2021, keď mnohí investori kritizovali Ethereum za vysoké poplatky za plyn, spoluzakladateľ projektu Vitalik Buterin zverejnil online svoj návrh na zníženie nákladov a zníženie bezprecedentnej úrovne zaťaženia siete. Ponúkol krátkodobé riešenie na obmedzenie dátových pripojení na jeden blok. To malo znížiť náklady na plyn v sieti Ethereum.

Na druhej strane v máji tohto roku. uviedol, že poplatky za plyn na ETH musia byť nižšie a bude to prínosom pre celý ekosystém. Dodal, že riešenia na vrstve 2 a technológia nulových znalostí (ZK Rollups) by mohli byť kľúčovými nástrojmi pri riešení nadmerných poplatkov za transakcie ETH. Tieto typy nástrojov sa majú objaviť v blockchaine ako súčasť reformy Ethereum 2.0.

Ako už Buterin vysvetlil, všetky problémy so sieťou budú vyriešené, keď budú dokončené práce na Ethereu 2.0, novej verzii siete Ethereum. Ide o zmenu spôsobu emisií ETH (prepnutie na PoS) a zlepšenie efektivity celého projektu.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár