Prezident Venezuely, Nicolas Maduro, oznámil, že jeho krajina prestáva používať dolár v obchode

Venezuelský prezident Nicolas Maduro oznámil, že jeho krajina chce v obchode prestať používať americký dolár. Podľa neho je proces dedolarizácie „nevyhnutný“.

od Simona

Venezuela sa odkláňa od amerického dolára

Venezuelský prezident Nicolas Maduro vo svojom týždennom programe priznal, že Venezuela sa v obchode odkloní od používania amerického dolára. Pochválil Zimbabwe za jeho iniciatívu vydať digitálnu menu krytú zlatom a povedal:

„Vo svete sa objavuje veľa alternatívnych iniciatív k doláru. Dá sa povedať, že začíname zažívať trvalý a zrýchlený proces de-dolarizácie sveta obchodu.“

Dodal, že by bolo dobré, keby Venezuela tieto iniciatívy študovala, a zdôraznil, že globálny proces dedolarizácie je „nevyhnutný“.

Maduro už skôr vyjadril podporu myšlienke vytvorenia jednotnej latinskoamerickej meny. Podľa jeho názoru dnes svet smeruje k prirodzenej rovnováhe a stáva sa „viac multipolárnym“. Ďalej odsúdil „politické využívanie“ dolára ako svetovej rezervnej meny a s ním spojeného finančného systému Spojenými štátmi na uvalenie sankcií na krajiny, ktoré sa stavajú proti Washingtonu. Na tomto mieste vymenoval Čínu, Rusko, Indiu, Irán, Turecko, Venezuelu a Kubu.

„Svet sa dostáva do bodu, keď sa unavuje a objavujú sa aj nové hospodárske mocnosti… Možno vznikne kôš mien,“ dodal.

Ďalej vyzdvihol zimbabwiansku iniciatívu digitálnej meny založenej na zlate ako krok k „nevyhnutnému a spravodlivému“ úsiliu o dedolarizáciu. Hovoril aj o iniciatívach hospodárskeho bloku BRICS v oblasti dedolarizácie, pričom spomenul Novú rozvojovú banku (NDB) tejto skupiny. Krajiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) pracujú na vytvorení spoločnej meny, ktorá by pomohla znížiť ich závislosť od amerického dolára.

Maduro poznamenal, že lídri BRICS plánujú na nadchádzajúcom augustovom samite diskutovať o návrhu spoločnej meny BRICS, a zdôraznil, že ak sa takáto mena objaví na trhu, vznikne nový poriadok. Venezuela sa musí na túto víziu pripraviť:

„Je to cesta Venezuely a cesta slobodného hospodárstva, kde sa meny nepoužívajú na trestanie krajín a uvalenie sankcií.“

Dolár

Dedolarizácia je istá!

Maduro tiež na Twitteri napísal, že „dedolarizácia svetového obchodu je nevyhnutná“.

„Starý svet trestných sankcií a hospodárskej manipulácie zmizne. Znovuzrodenie nového sveta je v plnom prúde, zvíťazí sloboda, spravodlivosť a rešpekt!,“ uviedol.

V pozadí je rastúci počet krajín, ktoré sa chcú dištancovať od USD. Desať krajín juhovýchodnej Ázie, ktoré sú členmi Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), sa nedávno dohodlo, že budú „podporovať používanie miestnych mien v hospodárskych a finančných transakciách“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár