Prezident Salvadoru oznámil vytvorenie bitcoinovej infraštruktúry v krajine

od Martin Tkáč

Salvadorský prezident Nayib Bukele uviedol, že od 7. septembra bude mať krajina 200 bitomatov a 50 špeciálnych pobočiek, kde si občania budú môcť vymeniť bitcoiny za americké doláre.

Nayib Bukele: krajina bude mať infraštruktúru kryptomeny

Nayib Bukele, prezident Salvadoru, už nejaký čas propaguje používanie bitcoinu v reálnej ekonomike. Oznámil, že obyvatelia krajiny budú čoskoro môcť prevádzať kryptomeny na doláre pomocou špeciálnych zariadení a pobočiek.

Vyššie uvedené oznámil na Twitteri. Dodal, že každý občan bude môcť prevádzať BTC na hotovosť „v ktoromkoľvek z 200 bankomatov“. Podľa prezidenta Salvadoru začnú v krajine fungovať aj špeciálne jednotky. Spolu ich bude 50. V nich budú môcť obyvatelia krajiny tiež prevádzať kryptomenu na bežné peniaze.

Bukele už skôr oznámil, že jeho vláda vybuduje infraštruktúru na podporu bitcoinovej peňaženky, ktorú vydá štát. Peňaženka bude uvedená na trh pod značkou Chivo.

Prezident tiež tvrdí, že „bankomaty Chivo“ budú v konečnom dôsledku „všade“ a umožní Salvadoranom vyberať hotovosť 24 hodín denne bez platenia provízií za operácie. Samozrejme, nebude to povinné.

Čo keď niekto nechce používať bitcoiny? Nestiahnite si aplikáciu a vedie normálny život. Nikto vám nevezme doláre. Vysvetlil, že vždy existuje niekto, kto stojí v súlade so spoločnosťou Western Union a platí províziu, vysvetľuje, pričom však naznačuje, že by bolo lepšie použiť BTC.

Salvadorské úrady propagujú BTC

Salvádorský prezident pravidelne hovorí o výhodách, ktoré môže kryptomena priniesť jeho národu. V júni na konferencii Bitcoin 2021 v Miami dokonca oznámil, že vo svojej vlasti zavedie legislatívu, ktorá bude bitcoin zákonným platidlom. Zákon bol neskôr schválený zákonodarným zhromaždením a očakáva sa, že nadobudne účinnosť 7. septembra. Spoločnosť Bukele tiež požiadala štátnu spoločnosť zaoberajúcu sa geotermálnou energiou, aby sprístupnila svoje zariadenia baníkom, ktorí chcú ťažiť kryptomeny.

Je možné, že politikou Salvadoru je zhodiť americkú rukavicu. Posilnenie bitcoinu je ako facka voči doláru. Nayib Bukele ukazuje, že BTC môžu byť lepším platobným prostriedkom ako americká mena. Kryptomena sa tak stala prvkom boja medzi krajinami.

zdroj: bitcoin.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár