Prezident Salvadoru odstupuje. Podporovateľ BTC sa uchádza o znovuzvolenie

Nayib Bukele odstúpi z funkcie prezidenta Salvádoru pred nadchádzajúcimi voľbami. Od 1. decembra túto funkciu prevezme Claudia Rodriguez De Guevara, ktorá bude prvou ženou na poste hlavy štátu. Svoju funkciu bude zastávať do júna 2024. Má bývalý prezident Salvadoru šancu na znovuzvolenie?

od Martin Tkáč

Prezident Salvadoru, politik, ktorý veril v silu bitcoinu

Prezidentská kampaň v Salvádore sa práve začala, a preto Nayib Bukele odstúpil z úradu a vstupuje do politických pretekov o znovuzvolenie. Je to Nayib Bukele, ktorý stojí za návrhom zákona, ktorý uznáva bitcoiny (BTC) ako zákonné platidlo v Salvádore. Bukele nastúpil do funkcie prezidenta v júni 2019 a rýchlo si získal širokú povesť pre svoje snahy o zníženie počtu vrážd v Salvádore, ktorý bol v tom čase najvyšší na svete. Druhá vec, ktorou je 42-ročný Bukele známy, je jeho pozitívny vzťah ku kryptomenám, najmä k BTC.

V septembri 2021 Bukele podporil prijatie bitcoinu ako zákonného platidla v Salvádore. Neboli to jediné aktivity súvisiace s propagáciou bitcoinu. Prezident Salvadoru tiež presvedčil vládu, aby podporila a vybudovala „Bitcoinové mesto“ poháňané vulkanickou energiou. Činnosť prezidenta Bukeleho sa tiež nezaobišla bez kontroverzií. Boj proti gangom s hromadným zatýkaním v roku 2022 viedol podľa správy OSN k tomu, že mnoho ľudí bolo zneužívaných alebo zomrelo vo väzbe.

Má zástanca BTC šancu na znovuzvolenie?

Bývalý prezident Salvádoru Nayib Bukele sa teší medzi salvádorskou verejnosťou enormnej podpore, a to najmä kvôli odstráneniu problému s vysokou mierou vrážd. Podľa The Economist má Nayib Bukele viac ako 90% podporu. Mnohí občania ho chvália aj za jeho otvorený prístup k bitcoinom a vynaliezavé projekty, ako je napríklad BTC ťažobné centrum poháňané sopkou (ktorá už funguje). Zaujímavé je, že pred septembrom 2021 ústava krajiny vyžadovala, aby prezidenti počkali 10 rokov, kým sa znovu uchádzajú o úrad. V tom čase však Najvyšší súd krajiny rozhodol, že prezident môže pôsobiť dve funkčné obdobia po sebe. Bukeleho znovuzvolenie je teda viac než isté, čo predznamenáva realizáciu ďalších nápadov na kryptomeny v Salvádore.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár