El Salvador sa vracia na trh s kryptomenami

Prezident Salvadoru, Nayib Bukele, upokojuje investorov ohľadom poklesu bitcoinov

0 komentárov

Prezident Salvadoru Nayib Bukele upokojuje občanov svojej krajiny kvôli dynamickému poklesu hodnoty bitcoinu a celého trhu s kryptomenami.

NEWSLETTER okrypte.sk
Bitcoin je bezpečný

Za posledný mesiac sme boli svedkami kolapsu trhu s kryptomenami a opätovného príchodu medvedieho trhu. Bitcoin klesol pod 18 000 USD. Táto korekcia priniesla kurz BTC na cenovú úroveň naposledy zaznamenanú v roku 2020.

V čase zverejnenia tohto článku sa BTC už v malom rozsahu zotavil a teraz sa obchoduje za 20 779 USD. To znamená, že primárna kryptomena stráca 12,5 % v porovnaní s predchádzajúcim týždňom a na mesačnej báze je to pokles o 30,46 %.

Digitálne aktíva El Salvadoru tiež trpeli dlhotrvajúcim medvedím trhom. Hlava štátu sa však snaží upokojiť kryptomenovú komunitu po ďalšom historickom poklese bitcoinu.

Aby neprepadli panike, Bukele prostredníctvom svojich sociálnych médií oznámil, že to nemusí byť také zlé, ako to znie, a ponúka rady tým investorom, ktorých znepokojuje pokles cien na trhu s kryptomenami.

Prezident sa prihovára občanom

„Vidím, že niektorí ľudia sú znepokojení trhovou cenou bitcoinu,“ napísal Bukele v sobotu na svojom oficiálnom účte na Twitteri. Prezident Salvádoru svojim voličom odkázal, aby „prestali pozerať na cenu a užívali si život“.

Zároveň dodal, že „ak ste investovali do #BTC, vaša investícia je bezpečná a jej hodnota po medvedom trhu enormne vzrastie.“

Pripomeňme, že Salvádor sa stal prvou krajinou na svete, ktorá prijala bitcoin ako zákonné platidlo. Stalo sa to v septembri 2021, počas vlády Bukeleho. Prijatie primárnej kryptomeny v krajine narazilo na veľký odpor Medzinárodného menového fondu.

Odvtedy národná správa investovala celkovo viac ako 100 miliónov dolárov z peňazí daňových poplatníkov na nákup najmenej 2 300 bitcoinov za priemernú cenu okolo 51 000 dolárov za kus.

Zostatok investícií BTC v Salvádore

Podľa nayibtracker.com administratíva riadená Bukelem minula na nákupy bitcoinov celkovo okolo 105 miliónov dolárov.

K dnešnému dňu je hodnota 2 300 bitcoinových mincí, ktoré patria Salvádoru, 46 miliónov dolárov. Táto úroveň predstavuje 56,5 % straty na základe celkovej kúpnej ceny 105,6 milióna dolárov.

Prebiehajúca „kryptozima“ priniesla znepokojujúce nálady na trhu a obavy, že stredoamerická krajina získala väčšinu svojich kryptomien za príliš vysoké ceny, čo má za následok veľkú stratu pre ich vlastníctvo. Skeptici voči kryptomenám predpovedajú, že cena BTC bude naďalej čeliť ďalším korekciám, ktoré budú klesať v súlade so zosilňujúcou sa súčasnou krízou na trhu. Merania on-chain však signalizujú, že zvrátenie trendu môže byť bezprostredné.

Salvádorský minister financií Alejandro Zelaya tiež poprel obavy, že prudký pokles hodnoty bitcoinu by mohol poškodiť fiškálne zdravie krajiny.

zdroj: blockchain.news

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár